Namiesto výrezov v displejoch budú diery, Hauwei chystá prvú lastovičku

Čo kedysi dávno začal Essential Phone a výrazne spopularizoval Apple iPhone X možno už budúci rok nebude také populárne. Hovoríme o výreze v displeji, v zahraničí známom ako „notch“. Práve ten by mohol byť čoskoro minulosťou. Huawei pracuje na jeho eliminácii.

ZDROJ | Essential

Keďže však neexistuje technológia na snímanie, ktorá by nepotrebovala fyzickú šošovku s optickými členmi, je nutné aby sa čip pri fotení na vás priamo „pozeral“. Väčšina výrobcov tento problém riešila výrezom v hornej časti displeja, čím však vznikal pomerne nepekný „notch“. Presne ten, ktorému sa všetci smiali, keď sa objavil v iPhone X a presne ten, ktorý už dnes nájdete v smartfónoch väčšiny výrobcov  (česť výnimkám).

Huawei si však zjavne povedal, že výrez nie je sexi a preto ho chce zrušiť. Nechce ale zrušiť pozitíva pretiahnutého displeja s pomernom strán 18:9 a viac. Rozohodol sa preto, že vyvinie smartfón, ktorý bude mať iba maličkú dierku v displeji, v ktorej bude ukrytá šošovka webkamery.

ZDROJ | ET news

Tento šialený nápad by sme mali pritom uvidieť už tento rok. Napriek zaujímavo znejúcemu riešeniu ale stále ostáva nevyriešený problém s umiestnením reproduktoru. Ten si (aj podľa nákresu) opäť nájde miesto v hornej časti. Reproduktor priamo v displeji ako ho má napríklad Xiaomi Mi MIX a MIX 2 nie je taký lacný a ani kvalitný, ako bežný reproduktor.

Ďalšou nezodpovedanou otázkou je, ako sa budú správať aplikácie. Napríklad videoprehrávač, či internetový prehliadač či editor dokumentov. Bude v nich diera? Ako používateľ uvidí obsah, ktorý bude musieť appka vyrezať? Riešením bude, že sa vyplní priestor okolo čiernou farbou, ako to už dnes vedia smartfóny s výrezom.

ZdrojGSM Arena

Komentáre k článku