Namiesto ropy elektrina. Shell chce 50 000 nabíjačiek do roku 2025 len v UK

ZDROJ | Shell

Ropný gigant Shell už dnes prevádzkuje sieť takmer 8 000 nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá (EV) a aj ďalšie ropné spoločnosti sa vo veľkom púšťajú do podnikania v oblasti nabíjacieho biznisu. Reagujú tak na jasné trhové trendy.

Zdá sa, že dilema elektromobility – či treba najskôr budovať nabíjaciu infraštruktúru, alebo počkať, kým penetrácia elektromobilov dosiahne určitú relevantnú hodnotu – je zažehnaná a koleso dejín sa nezadržateľne rúti dopredu.

Pozrite siŠéf Volkswagen Group o IONITY: „Je to čokoľvek, len nie zážitok z nabíjania“

Či bude rýchly prechod na elektromobily ideálnym riešením, sa ukáže o niekoľko rokov. Mnohí sa nazdávajú, že je to chyba, iní sa tešia. Ale to je iný príbeh.

Shell má vo veci jasno a nič nenecháva náhode. Ropný koncern buduje sieť nabíjacích staníc vo V. Británii už od roku 2017. V súčasnosti prevádzkuje sieť takmer 8 000 nabíjačiek pre EV. Najnovšie premenil existujúcu čerpaciu stanicu vo Fulhame v centre Londýna na nabíjacie centrum pre elektrické vozidlá.

Stanica má desať rýchlonabíjacích stojanov s jednosmerným prúdom s výkonom 175 kW, ktoré inštalovala austrálska spoločnosť Tritium. Centrum bude ponúkať pre čakajúcich vodičov pohodlné sedenie v kaviarni Costa Coffee a v reštaurácii Little Waitrose & Partners.

Nový nabíjací uzol Shell pre elektromobily v Londýne nevyzerá zle.ZDROJ | Shell

Stanica Shell vo Fulhame má na streche solárne panely a spoločnosť tvrdí, že nabíjačky budú na 100% poháňané certifikovanou elektrinou z obnoviteľných zdrojov.

Mnoho mestských obyvateľov v Spojenom kráľovstve, ktorí by si za iných okolností kúpili elektrické auto, nemá možnosť nabíjať doma, pretože nemajú pridelené parkovacie miesta a parkujú na ulici. To isté platí pre obyvateľov bytových domov, ktorí budú odkázaní na verejné nabíjačky.

ZDROJ | Shell

Ide o chúlostivú záležitosť, pretože pre majiteľov rodinných domov je jedným z motívov pre nákup elektromobilu (alebo plug-in hybridu) práve možnosť domáceho nabíjania bez stresu a za výhodnú cenu.

Pozrite siShell sa mení, na Slovensku bude ponúkať i nabíjacie stanice pre elektromobily!

Shell spustil podobný nabíjací uzol pre elektromobily začiatkom tohto roka aj v Paríži. Jeho cieľom je do roku 2025 nainštalovať na uliciach v Spojenom kráľovstve 50 000 nabíjačiek. Spolupracuje tiež s reťazcom potravín Waitrose v UK na inštalácii 800 nabíjacích miest pri obchodoch do roku 2025.

ZDROJ | Shell

Na Slovensku chce Shell nabíjacie stanice budovať tiež, výsledky sú však zatiaľ skôr symbolické. Prvá slovenská stanica Shell Recharge je postavená na čerpačke Shell Beladice pri rýchlostnej ceste R1 v smere z Banskej Bystrice do Bratislavy, ale dostupná je obojsmerne, teda aj pri jazde zo smeru Bratislava – Banská Bystrica. K dispozícii má dva nabíjacie stojany s výkonom 50 kW. Nejde teda o rýchlonabíjačky, ale každá možnosť nabiť EV pri diaľkovej jazde poteší.

ZdrojINSIDEEVs

Komentáre k článku