Namiesto benzínu vodík – Toyota skúša najčistejší „spaľovák“

ZDROJ | Toyota

Toyota je lídrom v zavádzaní vodíkových áut a so svojou 2. generáciou Mirai by mohla pre túto technológiu získať viac fanúšikov. Najnovšie vyskúšala novú vodíkovú alternatívu, ktorá vyzerá ako cesta späť, ale môže mať aj svoje výhody.

Elektrifikované vozidlá s palivovými článkami (FCEV), ako napríklad Toyota Mirai, používajú palivový článok, v ktorom vodík chemicky reaguje so vzdušným kyslíkom a vyrába elektrinu na pohon elektromotorov. Časť elektriny sa prípadne ukladá do batérie pre prídavný výkon počas akcelerácie.

Pozrite siVodíková zadnokolka Toyota Mirai je na Slovensku, kúpite ju od 62 990 €

Inak funguje vodíkový spaľovací motor, ktorý pracuje ako klasický motor s vnútorným spaľovaním na benzín, alebo LPG.

Preteky série Super Taikyu

Toyota Motor Corporation oznámila, že v záujme dosiahnutia uhlíkovej neutrality vyvíja práve takýto vodíkový motor. Prototyp nainštalovala do pretekárskeho auta založeného na Toyota Corolla Sport. Zapojí sa do súťaže v rámci 24-hodinových vytrvalostných pretekov Super Taikyu Series 2021 – Fuji SUPER TEC 24 Hour Race, ktoré sa uskutočnia 21.-23. mája.

Vodíkové motory vyrábajú energiu spaľovaním vodíka pomocou systému prívodu a vstrekovania paliva. Ide o upravenú verziu tých, ktoré sa používajú pri benzínových motoroch. S výnimkou spaľovania nepatrného množstva motorového oleja vodíkové motory pri svojej činnosti emitujú nulové množstvo CO2.

Keďže motor pracuje s piestami, v ktorých vybuchuje vodík zmiešaný so vzduchom, takýto motor nie je taký tichý a s minimom vibrácií ako elektromotory v batériových, alebo vodíkových elektromobiloch. Práve tento sprievodný „folklór“ mnohým motoristom pri nových technológiách chýba.

Vodíkový motor by dával zmysel aj z dôvodu pomerne jednoduchej konštrukcie a ceny. Nepotrebuje drahé palivové články s katalyzátormi ako FCEV autá a jeho konštrukcia je podobná ako u bežných benzínových motorov. Ale samotný spaľovací motor je menej účinný, ako elektromotor, a aj s palivovým článkom vykazuje FCEV vodíkové auto lepšiu účinnosť ako vodíkový „spaľovák“.

Pozrite siToyota má kompaktný systém na elektrinu z vodíka

Hoci Toyota zdôrazňuje, že takýto motor neprodukuje žiadny oxid uhličitý, s jeho ekológiou to nie je úplne ružové. Okrem motorového oleja, ktorý sa v malých množstvách spaľuje spolu s vodíkom, sa do ovzdušia okrem vodnej pary dostávajú aj oxidy dusíka (NOx).

Porovnanie výhod a nevýhod vodíkového motora a vodíkových palivových článkov kombinovaných s elektromotorom si môžete pozrieť v nasledovnom videu.

Pre pretekárske auto s vodíkovým motorom pripravila GAZOO Racing vodíkovú verziu in-line trojvalcového motoru s objemom 1618 cm3. Automobil bude počas pretekov tankovať vodík vyrobený vo výskumnom centre Fukushima Hydrogen Energy Research Field.

Toyota chce intenzívne podporovať vodíkové technológie na báze palivových článkov v autách, aj na energetické účely. Vodíkové spaľovacie motory by mohli byť ďalším kamienkom mozaiky, ale o sériovej výrobe takéhoto motora firma zatiaľ nerozhodla.

ZdrojToyota

Komentáre k článku