Nákup elektromobilu bez DPH? Európska komisia zvažuje výraznú podporu predaja

Tvrdenie generálneho riaditeľa automobilky Volvo, podľa ktorého môže pandémia pomôcť zvýšiť predaje elektromobilov, má možno k svojmu naplneniu ešte bližšie, ako to on sám očakával. Veľkú úlohu v tom môže zohrať Európska únia.

Celosvetová pandémia spôsobená ochorením COVID-19 má už dnes bezprecedentný dopad na ekonomiku a takmer od prvých dní aj na automobilový priemysel, od ktorého je slovenská ekonomika priamo závislá. V niektorých krajinách sa medziročne predaje áut prepadli až o 97 %.

Orgány Európskej únie preto aktívne pracujú na stimuloch a balíkoch úľav pre automobilky, ako aj pre samotných zákazníkov, ktorí sa napriek súčasnej situácii rozhodnú pre kúpu nového vozidla. Cieľom je samozrejme opätovné rozbehnutie ekonomiky, no Európska komisia v nich vidí aj dlhodobejší potenciál.

Masívna podpora automobilového priemyslu prinesie značný dlh budúcim generáciám. Táto podpora musí brať do úvahy očakávania našej mládeže týkajúce sa zmeny klímy a zdravšej a čistejšej budúcnosti.“

Pozrite siNorthvolt predstavil konkurenta pre Tesla Powerpack

Pripravovaný návrh Európskej komisie, ktorý sa dostal do rúk portálu Bloomberg Law, údajne obsahuje aj návrh na úplné oslobodenie elektromobilov od daní z pridanej hodnoty v každej krajine EÚ. Pred zákazníkov by tak mohol byť už v najbližších mesiacoch postavený silný argument, prečo by si namiesto auta so spaľovacím motorom mali zakúpiť radšej elektromobil.

Realizácii tohto nápadu samozrejme musí predchádzať jeho oficiálne podanie, schválenie ostatnými orgánmi a členskými štátmi EÚ. Už tak však ide o pravdepodobne najambicióznejší plán podpory predaja elektromobilov v rámci pôsobnosti EÚ doteraz.

Pozrite siVolvo urobilo radikálny krok – maximálna rýchlosť bude obmedzená na 180 km/h!

Takáto podpora predaja elektromobilov sama o sebe samozrejme postačovať nebude. Zákazníci sa totiž na elektromobily pozerajú ešte stále skepticky nielen kvôli ich vyššej cene, ale aj kvôli ich dojazdu a stále pomerne riedkej infraštruktúre nabíjacích staníc. Európska komisia údajne myslí aj na tento problém a spolu s reguláciou DPH vo svojom návrhu počíta aj s podporou budovania potrebnej infraštruktúry.

ZdrojBloomberg Law,InsideEVs

Komentáre k článku