Najznámejší počítač má meno po nej: Zoznámte sa s Lisou Brennan-Jobs

ZDROJ | Wikipedia / Apple

Revolučný počítač Apple Lisa bol podľa firmy akronym slov Local Integrated Software Architecture, avšak ani samotní zamestnanci tomu neverili a nazvali ho Lisa: Invented Stupid Acronym, čiže Lisa: hlúpa vymyslená skratka. Kto teda inšpiroval svojim menom toto zariadenie?

Lisa sa narodila 17. mája 1978, jej rodičmi boli Chrisann Brennan a Steve Jobs. Ako sa zdá, podivné správanie tohto génia sa neprejavovalo len v práci, ale aj v jeho súkromnom živote. Počas doby, keď bola Lisina matka tehotná, Steve pracoval na počítači, ktorý sa neskôr nazval Lisa. Bol to predchodca Macintosha a aj keď sa nepredával dobre, zapísal sa do histórie.

ZDROJ | Grove Atlantic

Steve pri pôrode svojej dcéry nebol, prišiel až po pár dňoch a hneď začal všetkým na farme, kde sa Lisa narodila, tvrdiť, že to nie je jeho dieťa. Napriek tomu sa podieľal na výbere jej mena a keď Chrisann navrhla meno Lisa, povedal áno. To je ono. A na druhý deň odišiel.

Lisa Nicole Brennan-Jobs je americká spisovateľka. Detstvo, napriek otcovi, ktorý sa stal multimilionárom, mala ťažké. S mamou sa pretĺkala životom ako sa dalo. Len 13-krát sa sťahovali, kým dovŕšila sedem rokov.

V roku 1980 sa začala jej mama súdiť s jej otcom. DNA test potvrdili zhodu na 94,4 %, čo bola v tej dobe najväčšia pravdepodobnosť. Steve naďalej tvrdil, že nie je jej otcom, prisahal na súde, že je sterilný a dokonca označil iného muža za Lisinho otca. Matka žiadala, aby Steve platil sociálne a zdravotné poistenie a 385 dolárov na Lisu až do jej 18-tich rokov. Súd sa skončil 8. 12. 1980. O štyri dni neskôr vstúpil Apple Computer na burzu a Lisin otec – Steve Jobs – bol bohatší o 200 miliónov dolárov.

Ako keby slávni ľudia potrebovali iných známych ľudí, aby uvoľnili svoje tajomstvá.

Lisa Brennan-Jobs

ZDROJ | Grove Atlantic

Steve uvidel Lisu až takmer ako trojročnú. Práve sa končil súd o uznanie jeho otcovstva a on zašiel do ich prenajatého bytu. Lisa spomína ako jej matka opísala stretnutie:

„Vieš kto som?“ spýtal sa a odhrnul jej vlasy z očí.

„Som tvoj otec. Som jedným z najdôležitejších ľudí, akých budeš poznať.”

Steve sa obliekal do riflí, aj keď si mohol dovoliť platiť najlepších krajčírov a dávať šiť oblečenie na mieru. Vtedy už Lisa vedela, že jej otec je multimilionár. Nie obyčajný milionár, ale multimilionár. Vozil sa v Porsche. Raz Lisa začula, ako jej mama rozpráva s priateľom Ronom o Stevovi. Vraj vždy, keď nájde škrabanec na aute, kúpi si nové.

„Čo nové?“ – spýtal sa Ron.

„Porsche.“

„Nemôže si dať len zatrieť škrabanec?“ – opýtala som sa ja.

„Farba na aute tak nefunguje. Bolo by to vidieť.“

ZDROJ | Grove Atlantic

Raz keď viezol Steve domov svoju dcéru Lisu, spýtala sa ho, či by jej nedal auto, keď ho už nebude potrebovať. Rozhodne nie, povedal s kyslou tvárou. A namiesto rozlúčky ešte dodal: „Nič nedostaneš. Rozumieš? Nič. Nedostaneš nič.“

Keď mala Lisa 27 rokov, otec ju pozval na výlet v jachte. Pridala sa k teda k otcovi, jeho manželke a nevlastným súrodencom, aby sa plavili po Stredozemí. Na pobreží južného Francúzska zašli na obed do vily v Èze, ktorá patrila Bonovi, spevákovi z U2. Keď im ukázal obrovskú vilu, rozprávali sa o svojich začiatkoch. Zistili, že mali podobné pocity, aj keď sa pohybovali v takých rozdielnych profesiách – technologická firma a rocková skupina. Cítili, že majú silu zmeniť svet.

ZDROJ | Apple

Potom sa Bono spýtal: „Takže počítač Lisa je pomenovaný po nej?“

Nastala pauza a Lisa bola pripravená na zvyčajnú zamietavú odpoveď. Jej otec, Steve Jobs, dlho váhal, pozrel sa na stôl a potom naspäť na Bona.

„Áno, je to tak.“

Lisa ostala sedieť na stoličke ako prikovaná.

„Myslel som si to,“ – povedal Bono.

„Áno,“ – povedal Steve.

Lisa sa uprene dívala do tváre otca. Čo sa zmenilo? Prečo to teraz pripustil, po toľkých rokoch zapierania? Jasné, že je to pomenované po mne, pomyslela si. Jeho klamstvo bolo hlúpe, detinské. Lisa zrazu cítila novú silu, ktorá jej naplnila hrudník.

„To je po prvý raz, čo povedal áno,“ povedala som Bonovi. „Ďakujem, že ste sa ho na to opýtali.“ Ako keby slávni ľudia potrebovali iných známych ľudí, keď majú povedať tajomstvo.

ZDROJ | lisabrennanjobs.net

Spomienky Lisy sú spracované na základe knihy Small Fry od Lisy Brennan-Jobs, ktorá výjde 4. septembra vo vydavateľstve Grove Press.

 

ZdrojVanity Fair

Komentáre k článku