Reklama

Najväčšia veterná elektráreň má extrémny výkon 1,2 GW

Zdroj | Breakbulk Events & Media
Juraj Procházka
Zdroj | Breakbulk Events & Media
Zdroj | Breakbulk Events & Media

Spojené kráľovstvo sa stáva lídrom námorných veterných fariem. Pred týždňom si ostrovné kráľovstvo pripísalo ďalší pozoruhodný míľnik, keď bola k sieti prifázovaná veterná farma Hornsea One.

O tejto výnimočnej elektrárni, ktorá sa svojím finálnym výkonom 1,2 GW dokáže porovnávať aj s jadrovými elektrárňami, sme už na našich stránkach informovali. Mimochodom celá JE Mochovce bude mať po dokončení 3. a 4. bloku výkon 4 x 440 MW.

Pozrite si

Veterná farma Hornsea Project prekoná aj jadrové elektrárne

Elektráreň ležiaca v pobrežných vodách Severného mora asi 120 km východne od Grimsby je zatiaľ dokončená len z jednej tretiny. Vo finále bude schopná zásobovať elektrinou milión domácností, v súčasnosti je to „len“ 287 tisíc domácností.

Zdroj | WindEurope

Najväčšia veterná elektráreň má v súčasnosti v prevádzke 50 z celkového počtu 174 veterných turbín. Výrobná kapacita 1,2 GW, ktorú dosiahne po ukončení výstavby predstavuje takmer dvojnásobok výkonu súčasnej najväčšej veternej inštalácie na mori. Tá je tiež vo Veľkej Británii. Elektráreň Walney Extension leží v Írskom mori pri pobreží Cumbrie v severo-západnom Anglicku. Jej 84 veterných turbín generuje výkon 659 MW.

Pozrite si

Briti spustili najväčšie veterné turbíny na svete

V správe, ktorú zverejnil portál WindEurope sa uvádza, že Spojené kráľovstvo má najväčšiu kapacitu výroby elektrickej energie z vetra na mori v Európe.

Ku koncu roku 2018 disponovala krajina výrobnou kapacitou 8,2 gigawattov, čo predstavuje 44% všetkých veterných kapacít na mori v Európe. Pritom za rok 2018 pribudlo v Spojenom kráľovstve 1,3 GW nového výkonu elektriny z vetra .

https://www.youtube.com/watch?v=U_hfM0tbxh8

Spolu s Nemeckom, ktoré disponuje 6,4 GW kapacity v pobrežných veterných farmách a za rok zaznamenalo prírastok 1 GW, pokrývajú tieto dve krajiny 80% európskej produkcie elektriny z vetra.

Zdroj | WindEurope

Iné prímorské krajiny majú v porovnaní s lídrami k dispozícii len malý zlomok kapacity veterných elektrární. Výnimkou je len Belgicko, Holandsko a Dánsko, ktoré majú každé viac ako 1 GW inštalovaného výkonu v pobrežných vodách.

Pozrite si

Čistá energia má pred sebou explozívny rast. Ale nie všade

Naopak Francúzsko (2 MW), Nórsko (2 MW), Španielsko (10 MW), či Írsko (50 MW) za lídrami ďaleko zaostávajú. Ale týka sa to aj krajín mimo Európy, keď napríklad USA majú v pobrežných veterných elektrárňach tiež len 30 MW (čiže 0,03 GW) inštalovaného výkonu.

To sa však v krátkej dobe zmení, keďže Trumpova administratíva okrem ťažby uhlia podporuje aj  budovanie pobrežných veterných fariem. Spolu so solárnymi elektrárňami patria síce veterné farmy k nestabilným zdrojom elektriny, ale oproti fotovoltickým elektrárňam majú predsalen jednu výhodu – vietor zvykne fúkať aj v noci.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.