Najväčší solárny systém na svete bude v Spojených arabských emirátoch

solárna farma Noor Abu Dhabi

Nerastné bohatstvo nie je neobmedzené a dobre to vedia aj v Spojených arabských emirátoch. Spoločnosť Emirate Water and Electricity Company začala s prevádzkou Noor Abu Dhabi. Ide najväčší individuálny solárny projekt na svete. 

Noor Abu Dhabi nie je financovaný štátom, ide o konzorcium, ktorého súčasťou je Abu Dhabi Power Corporation, japonská spoločnosť Marubeni Corp a čínsky solárny výrobca Jinko Solar.

Tento projekt bol výsledkom súťažného výberového konania. Solárna farma bude dodávať 1 kWh za 2,4 amerického centa, čo predstavuje najkonkurencieschopnejšiu tarifu na svete.

Noor Abu Dhabi postavila indická spoločnosť Sterling & Wilson a jej takmer 3 000 pracovníkov. Energiu získava z 3,2 milióna nainštalovaných solárnych panelov na rozlohe 8 km².

Pozrite siČistá energia má pred sebou explozívny rast. Ale nie všade

„Noor Abu Dhabi bude vyrábať obnoviteľnú energiu a umožní nám zlepšiť využívanie našich prírodných zdrojov,“ povedal Othman Jumaa Al Ali, generálny riaditeľ EWEC.

„Skutočnosť, že projekt takejto škály bol úspešne dokončený načas a v súlade s rozpočtom zdôrazňuje náš záväzok zabezpečiť trvalo udržateľnú energiu pre budúcnosť a je to skutočný svedok o schopnostiach Emirátov v realizácii energetických projektov na svetovej úrovni,“ dodal.

Farma vykompenzuje emisie CO² jeden milión kubických ton, čo predstavuje ekvivalent 200 000 automobilov. Získaná energia pokryje spotrebu 90 000 ľudí.

Pozrite siGoogle je lídrom vo využívaní 100 % obnoviteľnej energie

Mohammad Hassan Al Suwaidi, predseda EWEC, povedal: „Dokončenie projektu predstavuje významný míľnik v energetickej stratégii Spojených arabských emirátov 2050, ktorá bola spustená v roku 2017, na zvýšenie podielu čistej energie na celkovom energetickom mixe na 50 % do roku 2050, zatiaľ čo zníženie uhlíkovej stopy výroby energie o 70 %, čo je v súlade s transformačnou stratégiou sektora tým, že poskytuje alternatívne zdroje energie, ktoré nám môžu pomôcť zlepšiť udržateľnosť odvetvia vody a elektriny.“

ZDROJ | Stanford

Samozrejme, Spojené arabské emiráty (SAE) využívajú tento projekt aj ako nástroj propagácie. Má však nesporný environmentálny prínos a z Noor Abu Dhabi sa stáva príklad, aký veľký potenciál má energia získaná zo slnka. Emirates Water and Electric už má ďalší plán na solárny projekt s kapacitou 2 GW, Saudská Arábia pripravenú základnú dohodu na odber 2,6 MW solárnej energie v Mekke.

Tento región sa evidentne pripravuje na dobu, keď sa ropa vyčerpá a príde o svoj najcennejší zdroj príjmov. Možno sa vtedy ukáže, že SAE ležia na ďalšom, zrejme nevyčerpateľnom bohatstve: obrovských neobývaných plochách vhodných pre solárne panely a takmer celoročnou záplavou slnečných dní.

ZdrojUAE

Komentáre k článku