Najrýchlejšia kamera sveta točí rýchlosťou 5 000 000 000 000 fps!

ZDROJ | Lund University

Vysokorýchlostný záznam, resp. spomalené videá má rád asi každý. Dokazuje to aj počet fanúšikov známeho YouTube kanálu The Slow Mo Guys (Dan a Gavin), ktorí s pravidelnou nepravidelnosťou produkujú vysokorýchlostné zábery.

https://www.youtube.com/watch?v=agHnxCYHc-E

Kým oni sa „hrajú“ so zábermi točenými rýchlosťou v rádoch 1 000 fps – tisíc obrázkov za sekundu, švédski vedci Elias Kristensson a Andreas Ehn z Lund University vytvorili kameru, ktorá zvláda neuveriteľných 5 biliónov fps. Rozpísané to vyzerá presne takto: 5 000 000 000 000 fps!

ZDROJ | Lund University

Nečakajte však, že teraz budeme môcť sledovať na YouTube zábery spomalené niekoľko miliárd násobne. Špeciálna kamera je určená na vedecké účely. Napríklad vďaka nej vedci dokázali zachytiť svetelný lúč v priestore tenkom ako list papiera.

https://www.youtube.com/watch?v=2fjP02EpJac

Kamera je unikátna aj tým, že nevytvára sekvenciu záberov, ako to robia súčasné vysokorýchlostné kamery, ale robí niekoľko záberov naraz, ktoré potom rozloží do sekvencie.

Vedci na to vytvorili špeciálny algoritmus FRAME (Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures), ktorý funguje na báze kódovaných svetelných zábleskov.

ZDROJ | Lund University

Kamera emituje takéto rôzne kódy s rôznymi blikajúcimi svetlami naraz, ktoré sa odrážajú od objektov a vracajú sa späť do kamery so svojimi unikátnymi kódmi. Tie potom dovolia kamere zostaviť sekvenciu z jedného obrázka.

Táto vysokorýchlostná kamera si nájde uplatnenie hlavne vo vedeckých kruhoch na zaznamenávania extrémne rýchlych procesov.

ZDROJ | Lund University

ZdrojLund University

Komentáre k článku