Najrýchlejší elektromobil je Miss R, vďaka špeciálnej chladiacej kvapaline

Najrýchlejším elektromobilom už nie je Tesla Roadster. Prekonal ho prototyp od taiwanskej spoločnosti XING Mobility nazvaný Miss R, ktorý dokáže dosiahnuť rýchlosť až 270 kilometrov za hodinu. Vysoký výkon sa zrodil vďaka patentovanému systému chladenia batérií, ktorý svoju efektivitu dosiahol využitím špeciálnej kvapaliny Novec od technologickej spoločnosti 3M.

https://www.youtube.com/watch?v=Krc8BV4RQ1M

Pozrite siTesla Roadster – prekvapenie roka s dojazdom 1 000 km a maximálkou 400 km/h

Krátko po tom, ako Tesla predstavila svoj super rýchly model Tesla Roadster, prichádza spoločnosť XING Mobility so sídlom v Taipeji s prototypom elektromobilu, ktorý má byť ešte rýchlejší, a to dokonca až o desatinu sekundy. Teda z 0 na 100 km/h zrýchli za 1,8 s (0 – 200 km/h za 5,1 s).

ZDROJ | XING Mobility

Zvládne nielen jazdu po ceste a pretekárskej trati, ale tiež mimo nej a dosiahne výkon až 1 MW (1 341 k). Royce YC Hong, zakladateľ XING Mobility, sa o Miss R vyjadruje ako o stelesnenom posune vnímania elektromobilov. Suverénne prekoná autá so spaľovacími motormi, a to ako vo výkone, tak aj v schopnostiach poskytnúť šoférovi skvelý zážitok z jazdy.

Pozrite siNIO ES8 – elektromobil z Číny, ktorý je o polovicu lacnejší ako Tesla

ZDROJ | XING Mobility

Model sa ale ešte stále nachádza vo fáze vývoja. XING Mobility zatiaľ pripravuje výrobu 20 kusov, ktoré by mali byť uvedené na trh koncom roka 2018. Spoločnosť XING Mobility síce podľa jej slov netúži po tom stať sa svetovým výrobcom elektromobilov, ale vidí sa skôr v pozícii kľúčového dodávateľa elektrických pohonných systémov pre výrobcov osobných alebo úžitkových automobilov.

ZDROJ | XING Mobility

Za silným výkonom modelu Miss R stojí patentovaný systém chladenia batérií. Motory získavajú energiu z akumulátorových batérií, ktoré sú zložené ako stavebnica Lego. V každej batérii sa potom nachádza celkovo 42 lítiových článkov uložených v špeciálnej kvapaline Novec 7200 od spoločnosti 3M.

Pozrite siTesla chystá plne elektrický pickup, bude väčší ako Ford F-150

ZDROJ | 3M

Táto kvapalina je elektricky nevodivé médium, ktoré sa už dlho používa napríklad na hasenie požiarov, chladenie počítačov, ale tiež ako čistiace rozpúšťadlo. Zároveň je veľmi bezpečná, chemicky stabilná a šetrná k životnému prostrediu.

Práve vďaka svojim jedinečným vlastnostiam, ako je dobrý prenos tepla, nehorľavosť a nulová toxicita, sa podarilo dosiahnuť taký vysoký a súčasne stabilný výkon vozidla, a to navyše s oveľa menším počtom lítiových článkov. XING Mobility tiež nevolí cestu dobíjania batérie vo vozidle. Naopak, ide alternatívnejšou cestou, a to rýchlou výmenou batérií, ktorú je možné vďaka efektívnemu systému zvládnuť za päť minút.

ZdrojXING Mobility,Tlačová správa 3M

Komentáre k článku