Najnovšia generácia PlayStation má predefinovať hráčsky zážitok

ZDROJ | PlayStation

Technologický magazín Wired získal exkluzívne informácie o najnovšej hernej konzole od Sony. Nepôjde o evolučný krok, v pláne je doslova revolúcia.

Magazín Wired získal exkluzívne informácie o nadchádzajúcej generácii hracej konzoly PlayStation. Podľa logického postupu by mala konzola niesť označenie PlayStation 5, no z vývojárskeho prostredia ju všetci označujú ako „next-generation console“, teda názov nie je vôbec istý. Isté však je, že najnovší PlayStation sa do predaja nedostane tento rok. Dôvodom majú byť herné štúdia, ktoré potrebujú prispôsobiť svoje hry novej platforme.

ZDROJ | gamingintel.com

Mark Cerny, vedúci systémový architekt PlayStation, vraj vypracoval koncept, ktorý počíta s požiadavkami vývojárov, no zároveň má byť skôr revolučný ako evolučný. Zrejme sa teda dočkáme úplne nového zariadenia od Sony.

Pozrite siSony State of Play – dočkali sme sa noviniek zo sveta PlayStation

Podľa toho, čo Cerny naznačil a prezradil, by srdcom najnovšieho PlayStation mal byť čip AMD. CPU bude postavené na tretej generácii Ryzen od spoločnosti AMD s ôsmymi jadrami novej mikroarchitektúry 7nm ZEN 2. GPU od Radeon Navi má podporovať ray tracing, ktoré je ako doma v 3D prostredí. Využíva sa, napríklad, pri vizuálnych efektoch v Hollywoodskych filmoch. Žiadna hracia konzola zatiaľ túto technológiu nevyužíva. AMD čip má tiež obsahovať samostatnú jednotku pre 3D zvuk.

ZDROJ | AMD

V náväznosti na zvuk Cerny prezradil, že ich najnovšia hracia konzola bude plne kompatibilná s virtuálnou realitou od Sony. Kombinácia nového procesoru, GPU a virtuálnej reality naznačujú posun v zážitku z hry bude výrazný.

Sony PlayStation VR
ZDROJ | Sony

Výrazným posunom vpred však má byť implementovanie SSD diskov. Cerny ako príklad uviedol hru Red Dead Redemtion 2, ktorá má približne 99 GB. Pri takomto objeme dát sa načítanie scén môže natiahnuť na minúty. Cerny redaktorovi Wired ukázal, čo SSD disk s hrou dokáže spraviť. Porovnal pred ním výkon PS4 z roku 2018 a plánovaného PS na hre Spider-Man. To čo na PS4 trvalo približne 15 sekúnd, na konzole novej generácie prebehlo za 0,8 sekundy. Bližšiu špecifikáciu SSD diskov si zatiaľ nechal Cerny pre seba.

ZDROJ | Sony

O službách a ďalších funkciách Cerny odmietol hovoriť. Vraj si máme počkať na júnovú E3, kde sa prvýkrát o novej konzole bude hovoriť oficiálne. Zatiaľ sa však ešte podarilo zistiť, že konzola bude obsahovať mechaniku na čítanie fyzických diskov, nepôjde teda o cloudové riešenia. S časti je „PS next-gen“ založená na architektúre PS4, preto môžeme počítať s tým, že hry zo staršej konzoly budú s tou najnovšou kompatibilné.

Zdrojwired

Komentáre k článku