Najmenší kompakt sveta, Nikon COOLPIX S01, upadol do zabudnutia. Právom?

Nikon v roku 2012 predstavil miniatúrny kompaktný fotoaparát, aký svet ešte nevidel. Išlo o model COOLPIX S01, ktorý plošnými rozmermi pripomínal kreditnú kartu. Bol ale chabo vybavený, zbytočne lesklý a ani cena nebola najnižšia. Neskôr prišiel jeho nástupca, model S02, no tretej generácie sme sa už nedočkali.

Nikon COOLPIX S01 (dole) a COOLPIX S02 (hore).

Niet sa veľmi čomu čudovať. Nikon COOLPIX S01 bol vybavený len 10,1 Mpx CCD snímačom s citlivosťou len do ISO 1600 a procesorom EXPEED C2. Nikon si za mini kompakt nechal zaplatiť 150 €, za čo v tom čase ale používatelia mohli kúpiť o čosi kvalitnejší low-cost foťák. Dnes by už určite nezaujal, lepšie zábery vedia vytvárať aj priemerné smartfóny. Pozrime sa ale na 7-ročný kúsok postupne.

Nikon COOLPIX S01 v porovnaní s Lumiou 900 od Nokie. Na tú sa pozrieme lepšie niekedy nabudúce.

Veľkým plusom ale boli rozmery – 77 x 52 x 17 mm a hmotnosť len 96 gramov. COOLPIX sa doslova strácal v rukách…

Mínusom ale bolo extrémne lesklé plastové telo. A to nielen toto chrómované, ale aj čierna verzia na seba pútala každučký odtlačok prsta či iné nečistoty.

Vzadu bol len 2,5″ displej s chabým rozlíšením 320 x 240 px. Raster si určite všimnite na záberoch s ukážkou z menu. Displej bol síce dotykový, ale reakcie neboli zďaleka také, na aké sme zvyknutí z dotykových displejov na smartfónoch.

Aj menu bolo veľmi pomalé. Do menu sa dostávalo stlačením tlačidla Domov vedľa displeja.

Horná časť mala iba tri tlačidlá – ON/OFF, spúšť s prstencom zoomu a tlačidlo na spustenie nafotených záberov.

V spodnej časti bol kryt miniUSB portu. Všimnite si aj nožičky po stranách vďaka ktorým dokázal S01 stáť na mieste. Bez nožičiek s tak zaobleným dizajnom by okamžite spadol. Nikon v tomto prípade „zabudol” aj na závit pre statív. Asi sa neočakávalo, že by majitelia používali s týmto drobcom aj statív.

Nikon COOLPIX S01 sa nabíjal práve cez miniUSB port. V balení bola USB nabíjačka, takže kábel bolo možné použiť aj na spojenie s počítačom. Inak sa dáta z aparátu dostať nedali, S01 nemá slot na pamäťovú kartu. Vnútorná pamäť mala 7,3 GB.

Aby vám COOLPIX S01 nevypadol z ruky, výrobca pridal na stranu aj očko na pútko.

Vpredu bol logicky objektív. NIKKOR sklo malo rozsah 29-87 mm, teda 3x zoom a svetelnosť f/3,3-f/5,9. Veľmi zlé parametre aj na tú dobu. Nad objektívom bol xenónový blesk a AF lampa.

A ešte pár porovnaní veľkosti s inými aparátmi, ktoré sme mali v tom čase v redakcii…

https://www.youtube.com/watch?v=cbWC8R5LEtQ

Komentáre k článku