Najlepšie dokumenty a filmy o 11. septembri 2001

ZDROJ | Universal Pictures

Dnes si pripomíname 20. výročie teroristických útokov na USA, kedy teroristi uniesli civilné lety a narazili nimi do oboch veží Svetového obchodného centra v New Yorku, tretie narazilo do sídla Ministerstva obrany USA a štvrté sa zrútilo v štáte Pensylvánii.

Toto je zoznam najlepších dokumentov a filmov, ktoré si môžete ohľadom týchto udalostí pozrieť. Väčšina sa nachádza na najznámejších streamovacích službách.

Pozrite si7 rodinných filmov na Netflixe a HBO GO, ktoré vám zaručene zlepšia náladu

Dokumenty:

Turning Point: 9/11 and War on Terror

Táto päťdielna séria sa objavila ako tohtoročná novinka na streamovacej službe Netflix. Okrem udalostí priamo z 11. septembra sa zaoberá aj vznikom teroristickej skupiny Al-Kaída, ale aj následnou vojnou v Afganistane. Dostala sa dokonca medzi 10 najsledovanejších projektov v slovenskej lokalizácii Netflixu.

What Happened on September 11

Streamovacia služba HBO GO má vo svojej virtuálnej knižnici tiež jeden dokument ohľadom 11. septembra. Režisérka Amy Schatzová prináša osobné príbehy a výpovede preživších alebo rodinných príslušníkov, ktorí v tento tragický deň niekoho stratili. Dokument je z roku 2019.

9/11: Inside the President´s War Room

Tento dokument sa zameriava na udalosti, ktoré sa stali za dverami pracovne vtedajšieho prezidenta USA Goergea W. Busha. Obsahuje rozhovory s bývalými úradníkmi Bushovej administratívy, vrátane samotného prezidenta, ministerky zahraničných vecí, viceprezidenta a štátneho tajomníka. Opisujú hrôzy, ktorým museli v osudný deň čeliť. Dokument sa nachádza na platforme Apple TV a jeho premiéra bola len nedávno.

9/11: One Day in America

Tohtoročná šesťdielna séria zobrazuje vlastenectvo a statočnosť obyvateľov New Yorku. Dokument sleduje hasičov a záchranárov, ktorí sa pokúšajú zachrániť obete, a tých, ktorí prežili, ako sa pokúšajú znova stretnúť so svojimi blízkymi. Pozrieť si ho môžete na platformách Apple TV, Amazon Prime alebo Hulu.

Zero: an investigation into 9/11

Dokument z roku 2009 je od talianskych tvorcov, ktorí upozorňujú na manipulácie oficiálneho vyšetrovania útokov. Film vznikol aj vďaka podpore anonymných darcov, ktorí si tiež želajú nezávislé a dôkladné vyšetrovanie celej tejto tragickej udalosti. Je dostupný na platforme Amazon Prime.

Filmy:

Pozrite siĎalších 6 zaujímavostí o streamovacej službe Netflix

The Report

Film sleduje osud reálnej postavy – senátora Daniela Jonesa. Po teroristických útokoch začala CIA používať brutálne vyšetrovacie metódy voči podozrivým osobám. Senátor analyzuje dostupné dôkazy a chce zverejniť výsledky svojho vyšetrovania. CIA aj Biely dom sa mu v tom snažia zabrániť. Film bol natočený v roku 2019.

Worth

Príbeh zachytáva advokáta Kennetha Feinbera, ktorý musí vyriešiť neriešiteľnú úlohu. Vymyslieť, ako odškodniť rodiny, ktoré pri teroristických útokoch z 11. septembra prišli o svojich blízkych. Dva mesiace po útokoch bol vymenovaný za hlavu Fondu na odškodnenie obetí z 11. septembra. Feinberg v priebehu takmer troch rokov pracoval s rodinami obetí na rozdelení viac ako 7 miliárd dolárov. Snímok je z minulého roka.

United 93

Štvrté unesené lietadlo nikdy nedosiahlo svoj cieľ. Podľa vyšetrovania by to mohol byť aj Biely dom. Cestujúci letu 93 sa nechceli prispôsobiť únoscom, a tak bojovali o kontrolu nad lietadlom. Skončilo to tak, že lietadlo sa zrútilo v štáte Pensylvánia a nikto z pasažierov ani únoscov tento pád neprežil. Film zobrazuje statočnosť cestujúcich, ktorí predišli ďalšej obrovskej katastrofe. Film bol natočený v roku 2006.

World Trade Center

Film zobrazuje osud dvoch policajtov, ktorí ostali po útokoch zavalení v troskách WTC. Stalo sa tak potom, čo pomáhali uniknúť uväzneným ľudom. Príbeh ukazuje, že útoky dokázali v ľuďoch prebudiť to najlepšie. Film bol natočený v rovnakom roku ako United 93.

Pripomíname, že pri týchto útokoch zomrelo takmer 3 000 ľudí a ďalšie tisícky bolo zranených. Týmto útokom sa začala ofenzíva USA do Afganistanu, ktorá trvala niekoľko ďalších rokov. Veľkým míľnikom bolo dolapenie a usmrtenie vodcu Al-Kaídy, Usamu bin Ládina. Podarilo sa to 2. mája 2011.

Pozrite si6 zaujímavostí, ktoré ste nevedeli o Netflixe

ZdrojIMDb

Komentáre k článku