Najlepšia IT diplomovka? Víťaza súťaže IT SPY spoznáme o 2 týždne

ZDROJ | Pixabay

Akademici vybrali 10 najlepších IT diplomových prác z Českej republiky a zo Slovenska v jedenástom ročníku súťaže IT SPY. Vysoké školy ju realizujú v spolupráci so spoločnosťou Profinit.

Ovládanie domácnosti gestami, overovanie identity pomocou hlasu a fotky, nástroj urýchľujúci rozhodovanie o lekárskych vyšetreniach, či softvér generujúci matematické úkony. Aj takéto témy sa objavovali v 1 468 diplomovkách.

O titul najlepšej diplomovky roka 2020 bude súperiť 10 finalistov, ktoré vybrala odborná porota. Vo finále se objavili projekty, ktoré se zaoberajú strojovým učením, zjednodušovaním práce s veľkým obsahom dát, softvér, ktorý dokáže vyhodnotiť nevyhnutnosť akútneho vyšetrenia pacientov s upchatými tepnami, identifikáciou neoprávneného používateľa na základe pohybov myši, schopnosť generovať dostatočne zložité geometrické úlohy pre matematické súťaže, či program overujúci identitu na základe hlasovej stopy a krátkeho záznamu tváre.

Jan Bayer z pražskej Fakulty elektrotechnickej ČVUT, minuloročný víťaz IT SPY so šesťnohým robotom záchranárom.ZDROJ | IT SPY

Finálové miesta si medzi seba rozdelilo deväť vysokých škôl. Zo Slovenska ide o Univerzitu Komenského v Bratislave, Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika a Technickú univerzitu, obidve z Košíc.

Kvalitu prác za podnikateľskú sféru hodnotil Bohumír Zoubek, Director, Products and Services zo spoločnosti Profinit. „Tohtoročný výber finálových prác ukazuje, že české a slovenské IT je stále na vysokej úrovni a drží krok s celosvetovými trendmi, ktoré sa premietli aj do ich tém. Prevláda medzi nimi orientácia na strojové učenie, prácu s veľkými dátami a analytiku, ale napríklad aj počítačovú bezpečnosť. Väčšina prác je zameraná na konkrétne IT problémy a veľakrát prináša nové a novátorské riešenia. Množstvo finalistov súťaže určite čaká úspešná kariéra a som presvedčený, že o nich budeme ešte počuť.“

Víťaz získa okrem akademického uznania 1 000 eur na rozvoj svojho projektu. Vyhlásenie prebehne v priebehu finálového on-line prenosu. Uskutoční sa 15. decembra od 14.00, sledovať ho môžete na YouTube:

https://youtu.be/eeCTbpYguxs

Prehľad všetkých projektov je dostupný na webstránke, kde tiež môžete hlasovať v kategórii Cena verejnosti pre ten najsympatickejší projekt.

Pozrite siSúťaž IT SPY pozná víťaza, vyhral projekt na zvýšenie kapacity batérií

„Mám ohromnú radosť, že sa sťažené podmienky, ktoré boli spôsobené jarnou prvou vlnou covidu neodrazili na kvalite tohtoročných diplomových prác, ktoré sú na veľmi vysokej úrovni. Mňa osobne vždy tešia témy, ktoré majú celospoločenský alebo akademický dopad. V tomto roku je to napríklad softvér, ktorý by mal výrazne pomôcť kardiológom pri rozhodovaní o závažnosti upchatia ciev u pacientov,“ povedala profesorka Mária Bieliková, predsedkyňa poroty IT SPY.

Komentáre k článku