Najlacnejší počítač sveta Onion Omega2 stojí len 5 dolárov

Na Kickstarteri sa objavil nástupca miniatúrneho počítača Onion Omega. Nový model od americkej spoločnosti Onion je malý ako poštová známka, no pritom dostatočne výkonný, aby na ňom bežal Linux. Navyše má i Wi-Fi.

https://www.youtube.com/watch?v=gGdhzmfIYtI

Za 5 dolárov (cca 4,43 €) dostanete malú krabičku s jedinou vecou – Onion Omega2. Miniatúrny počítač je vlastne malá matičná doska typu Arduino, v ktorej je všetko – procesor, RAM i flash pamäť. Navyše ale má Wi-Fi modul. Slušná cena, čo poviete?

Procesor je taktovaný na 580 MHz, má 64 MB RAM a 16 MB internú pamäť. Za príplatok 4 doláre je možné pamäte dostať s dvojnásobnou kapacitou s modelom Omega2 Plus.

Onion Omega2 3
ZDROJ | Onion

Výhodou je tiež Onion Cloud, cez ktorý je možné ovládať Omega2 z akéhokoľvek miesta na Zemi. Stačí vám internet. V predaji sa majú objaviť aj rôzne rozšírenia, vrátane Bluetooth, 3G či GPS modulov. Tie však už budú za výrazne vyššie ceny.

Napríklad Rozširovací dock, Mini dock, Napájací dock Arduino dock, OLED dock, PWM, Ethernet atď. budú stáť zhodne – 15 USD. GPS 25 dolárov, Bluetooth ale len 5 dolárov. Rozšírenia ale nekončia len u tých od Onionu. Vybrať si môžete prakticky akýkoľvek dock pre Arduino systémy.

Onion Omega2 2
ZDROJ | Onion

Tvorcovia a nadšenci Arduino počítačov si tak určite prídu na svoje. Pre nás bežných používateľov je však Omega2 nepoužiteľná. Nájsť ju ale budeme môcť v rôznych hračkách a produktoch pre smart domácnosti.

Onion by ale mal potešiť aj začínajúcich programátorov či šikovných amatérov. Tí si totiž namiesto programovacieho jazyka môžu Omegu2 naprogramovať pomocou grafického rozhrania.

Práve na to je Omega2 stvorená. Vďaka Linuxu a Wi-Fi je možné Omega2 využívať v IoT zariadeniach. Minimálna cena je pritom výhodná pre obe strany – tvorcu i konečného zákazníka.

Onion Omega2 5
ZDROJ | Onion

A čo sa dá s takým mini počítčom Omega2 robiť? Napríklad aj toto:

https://www.youtube.com/watch?v=YJPPjHpoN5A

Onion Omega2 bude dostupná zatiaľ len cez platformu Kickstarter. Tí, ktorí si ho predobjednajú, dostanú prvé zásielky koncom novembra tohto roka.

Onion Omega2 4
ZDROJ | Onion

ZdrojKickstarter

Komentáre k článku