Nahradia nanorúrky kremíkové čipy? IBM verí, že áno

ZDROJ | IBM

Už pred pár rokmi sme sa nazdávali, že klasická litografia narazí na svoje hranice. Ona pritom stále existuje a umožňuje vyrábať čipy s hustotou integrácie, o akej sa nám nesnívalo.

Pozrite siPiezoelektrický grafén je materiálom budúcnosti

Pravda, s kremíkom si už asi dlho nevystačíme. Našťastie, vedci už dlho pracujú na alternatívnych materiáloch, ktoré prinesú nové pamäte, aj procesory. V IBM Research  sa dlhodobo venujú aj vývoju čipov na báze nanotrubičiek.

https://www.youtube.com/watch?v=V1HN0w_aJgg

Pokrok vo výskume v tejto oblasti IBM ohlásila už v roku 2012. Čipy z uhlíkových nanorúrok, čo je forma grafénu, by mohli byť omnoho výkonnejšie, ako tie kremíkové. Teoreticky by mohli byť 6-10x rýchlejšie oproti dnešným a mali by spotrebovať zároveň omnoho menej energie.

Pozrite siIBM našla recept na pamäťovú revolúciu

Vďaka menším tranzistorom a väčšej hustote integrácie by bolo možné z takéhoto materiálu vyrobiť čipy omnoho menšie. Také by sa dali aplikovať napríklad v medicíne a v bionike priamo v ľudskom tele.

Problém nanomateriálov je však v oblasti spracovania. Pri litografii sa obvody fakticky leptajú do kremíkového substrátu podľa grafiky prenesenej svetlom. Do nanotrubiek s hrúbkou niekoľkých atómov sa však štruktúry „vyrezávajú“ ťažko .

ibm-nanotrubky
ZDROJ | IBM

Tím vedcov z IBM ale tvrdí (už opäť), že urobil prielom, ktorý predstavy o nanoštruktúrach v čipoch posúva bližšie k realite. George Tulevski z IBM Research to prirovnáva k vytváraniu sochy z kamenných blokov, namiesto jej tesania do jediného kamenného kvádra, čo je analógia pre kremíkovú mikroelektroniku.

Pozrite siUhlíkový supermateriál je opäť bližšie, vďaka Viedenskej univerzite

Zásadný prielom však nie je to isté, čo komerčná dostupnosť nových čipov. Podľa portálu WIRED je tím IBM Research stále roky vzdialený od štádia, kedy by bolo možné čipy na báze nanotrubičiek vyrábať v dostatočnom rozsahu.

Celé to „kazí“ aj kremíková technológia, ktorá sa ako na potvoru tiež stále vyvíja a dokáže produkovať stále rýchlejšie a výkonnejšie čipy. Aby dokázali grafénové čipy poraziť kremík, musia ponúknuť nielen podstatne vyššie rýchlosti, ale musia byť schopné aj komerčne konkurovať zavedeným technológiám.

K tomu určite raz dôjde, len stále nevieme presne predpovedať, kedy.

ZdrojIBM Research

Komentáre k článku