Nadácia O2 podporila vývoj hier, ktoré pripomínajú hodnoty novembra ’89

Férová nadácia O2 tento rok finančne podporila aj dve hry, ktoré majú mladým pripomínať myšlienky udalostí novembra ’89.

Férová nadácia O2 grantovým programom „Sloboda nie je samozrejmosť“ aj tento rok podporila 13 kreatívnych projektov, ktorých cieľom je atraktívnou formou pripomenúť mladej generácii hodnotu slobody a demokracie. 

O2 dnes na neformálnom stretnutí ukázalo dva z podporených projektov. Hru Vivat Sloboda, ktorá bola podporená sumou 4 000 € a projekt V_elvet R_evolution pre virtuálnu realitu, ktorý je náhľadom do života ľudí okolo novembrovej revolúcie cez prehliadkou socialistického bytu. Tento projekt bol podporený rovnako sumou 4 000 €.

Hra Vivat Sloboda vás prenesie do Bratislavy počas novembra 1989. V role taxikára môžete vizuálne objavovať mesto, samozrejme, nechýba plnenie úloh. Z dispečingu vás zavolajú, aby ste odviezli buď študenta, ktorý sa aktívne podieľal na revolúcií alebo straníckeho pohlavára. 

Počas jazdy vám z rádia znejú autentické nahrávky Československého rozhlasu alebo zakázaného Hlasu Ameriky. Repliky pasažierov sú tiež autentické. Stranícky pohlavár cituje dochované archívne výroky, študent zasa zážitky z revolúcie, ktoré  zdieľali ľudia v rámci minuloročného projektu Tváre slobody, za ktorým stálo O2.

Autori hry nemali ambíciu poukazovať na to, čo je správne a čo nie, to nechávajú na hráčoch. Samozrejme, z citovaných textov je jasné, kto je zástancom slobody. 

TEAM VIVAT, ktorý za hrou stojí, použil na tvorbu hry viac ako 2 000 fotografií, aby hráčom čo najvernejšie priblížil tvár vtedajšej Bratislavy. Autori samozrejme čerpali z archívnych materiálov, no veľa podkladov získali chodením po hlavnom meste a vytváraním vlastných fotografií. 

„Je to prvá hra s otvoreným svetom na Slovensku. Samozrejme, máme ambíciu projekt rozšíriť na Vivat Slovakia. Hra bude začínať vznikom Slovenskej republiky,“ povedal scenárista a produkčný tímu TEAM VIVAT Roman Lipka. 

Vivat Sloboda bude zdarma dostupná pre počítače s operačným systémom Windows a MacOS, autori ju aktuálne vyľadujú aj pre Xbox. Na konzole si hru budete môcť vyskúšať vo vybraných predajniach O2 a zadarmo si ju budete môcť už čoskoro stiahnuť na www.vivatsloboda.sk

Druhý predstavený projekt V_elvet R_evolution využíva na edukáciu mladých ľudí virtuálnu realitu. „Pôvodne sme mali v pláne spraviť približne dvojminútovú verziu, no nakoniec sme skončili na približne deviatich minútach,“ priblížili nám projekt jeho tvorcovia.

Vo V_elvet R_evolution sa ocitnete v socialistickom byte, ktorý jeho skúmaním približuje životy ľudí pred novembrom 1989. Autori nemali ambíciu ponúknuť hru, skôr atraktívny edukačný exkurz. „Byt sme, samozrejme, konzultovali s odborníkmi a je to realistická rekonštrukcia. Použili sme vzory tapiet, elektroniku, nábytok a, samozrejme, bytové doplnky, vtedajšej strednej triedy,“ dozvedeli sme sa. 

Tím V_elvet R_evolution má ambíciu posunúť náučný výklad do roviny hry, no pripomenuli, že je to beh na dlhú trať. Projekt  bude prerobený aj do 2D verzie a dostupný pre desktopové počítače. Neskôr aj pre Android zariadenia. V_elvet R_evolution bude k dispozícii do mesiaca. 

Komentáre k článku