Nabíjačka na každej čerpacej stanici. Rusko ide tlačiť na elektromobilitu

Rusko sa chystá administratívnym procesom podporiť rozvoj elektromobilov v krajine. Rozlohou najväčší štát na svete so 146 267 300 obyvateľov (vrátane Krymu) má podľa portálu Engadget v súčasnosti len zhruba 500 elektromobilov. Za celý minulý rok sa údajne predalo len 140 elektrických vozidiel a za prvý polrok 2015 menej ako 50.

elektro-rusko

Predaju elektromobilov nesvedčia nízke ceny pohonných látok, ani tuhé ruské zimy, ktoré znižujú ich dojazd. Na druhej strane škandinávska krajina Nórsko máva v severných častiach tiež poriadne mrazy, napriek tomu sú tam elektromobily (aj vďaka vládnym dotáciám) veľmi populárne. Viete aký bol najpredávanejší automobil v roku 2013 v Nórsku?  Elektromobil Tesla Model S!

Pozrite siBMW – projekt UR:BAN má zmeniť jazdu v meste

Ruský premiér Dmitrij Medvedev však chce situáciu radikálne otočiť a zvolil si na to administratívne, dalo by sa povedať, že do istej miery silové riešenie. Do platnosti vstúpi vyhláška, ktorá od 1. novembra 2016 zavádza pre všetky čerpacie stanice pohonných hmôt povinnosť nainštalovať aj nabíjací stojan pre elektromobily.

Ak sa to naozaj zrealizuje, z Ruska sa razom stane krajina s najväčším počtom verejných nabíjacích portov. Vyhláška však nešpecifikuje, aký typ nabíjacích staníc budú musieť čerpačky vybudovať. A keďže celý proces má prebehnúť bez štátnych dotácií, je pravdepodobné, že prevádzkovatelia čerpacích staníc siahnu po najlacnejších riešeniach. Cena hardvéru bez inštalácie sa v takom prípade pohybuje pod 1500 dolárov / stojan.

elektro-nabíjací port

Obrátenou stranou mince je, že v tom prípade pôjde o veľmi pomalé nabíjačky, kde plné nabitie batérie potrvá aj 8-9 hodín. Taká nabíjačka je fajn pre použitie v domácej garáži, alebo na firemnom parkovisku, no na verejné nabíjanie je nevhodná.

Pozrite siSieť „supernabíjacích staníc“ Tesla Motors a jazdenie navždy zadarmo!

To sú však zatiaľ len špekulácie. Isté je, že hustá sieť nabíjacích portov by bola stimulátorom rozvoja elektromobility, aj keď sama o sebe nestačí. Aby záujem o elektromobily výrazne stúpal, potrebné sú aj daňové nástroje, prípadne štátne dotácie na nákup vozidiel.

ZdrojEngadget,The Moscow Times

Komentáre k článku