Nabíjačiek pre elektromobily je v UK už dvojnásobne viac, než čerpacích staníc

Najnovšia štatistika zo Spojeného kráľovstva ukazuje rapídny rast siete nabíjacích staníc pre elektromobily. Za necelý rok sa im v porovnaní s počtom čerpacích staníc podarilo vyšplhať z rovnocenného čísla až na dvojnásobok.

S kúpou elektromobilov sú ešte stále spojené mnohé opodstatnené obavy, či už ide o návratnosť investície alebo ich reálny dojazd. Strach z nedostatku nabíjacích staníc však minimálne v niektorých krajinách sveta medzi opodstatnené obavy nepatrí. Dokazuje to najnovšia štatistika Ministerstva dopravy Spojeného kráľovstva.

Department for Transport (DfT) uvádza, že k 11. júnu sa na území Spojeného kráľovstva nachádza takmer 18-tisíc nabíjacích staníc. Asociácia Spojeného kráľovstva pre ropný priemysel naopak uvádza, že v krajine evidujú zhruba 8-tisíc čerpacích staníc. Portál motor1 pritom poukazuje na to, že nabíjacím staniciam sa podarilo vyšplhať na úroveň počtu čerpacích staníc len v auguste minulého roku. Za 10 mesiacov ich je už zhruba dvojnásobok.

Od roku 2015 narástol počet nabíjacích staníc na území Spojeného kráľovstva o 402 %. Len medzi rokmi 2018 a 2019 pritom išlo o 61 % nárast a zhruba 1 400 nových staníc z celkového počtu bolo nainštalovaných a spustených len v priebehu prvých troch mesiacov tohto roku.

Pozrite siPlne elektrické je už aj Ducato od Fiatu, ponúkne dojazd okolo 300 km

Nie každá nabíjačka pre elektromobily si je však rovná. Niečo málo cez 3 100 nabíjacích staníc z celkového počtu 17 947 staníc v Spojenom kráľovstve podporuje rýchle nabíjanie s najvyšším výkonom. Dôležitý je tiež pohľad na to, kde sa vlastne tieto nabíjacie stanice nachádzajú.

V merítku celého Spojeného kráľovstva sa na tomto území nachádza 27 verejných nabíjacích staníc na 100-tisíc obyvateľov. V Severnom Írsku a oblastiach Yorskhire či Humber je na rovnaký počet obyvateľov iba 16 nabíjacích staníc, zatiaľ čo v Londýne ich je na tento počet až 57.

Pozrite siFord Mustang Mach-E je takmer tu, čo ponúkne a koľko bude stáť u nás?

Nabíjacie stanice sa od čerpacích staníc líšia aj priemerným časom stráveným pri nabíjaní, resp. tankovaní a rýchlosťou čerpania energie, resp. paliva. Pre ich porovnanie sa teda nestačí pozrieť iba na ich celkový počet, hoci pri súčasnom tempe rozširovania siete nabíjacích staníc a ich zvyšujúcom sa výkone budú aj tieto údaje pre záujemcov o nový elektromobil čoraz menej relevantné.

ZdrojDfT,UKPIA

Komentáre k článku