Na Slovensku je nový spôsob predaja hier

Na Slovensku sa objavil nový spôsob predaja hier, ktorý je zatiaľ iba v začiatkoch. Zákazníkovi však ponúka zaujímavé ceny a rýchle doručenie. Tento predaj na Slovensku poskytuje webová stránka www.gamersky.eu.

gamersky.eu

Na prvý pohľad je to stránka zameraná na predaj hier ako každá iná. Rozdiel je v tom, že si nekupujete médium CD alebo DVD,  ale len aktivačný kľuč.  Na cene sa tak v značnej miere odzrkadlí miera nákladov, ušetríte  až 10% – 60% v porovnaní s inými predajcami, nehovoriac o ušetrenom čase. Po zakúpení produktu automaticky získavate podporu zo strany predajcu, ktorý vám v prípade problémov s inštaláciou poskytne technickú podporu. Na každú hru je poskytovaná zákonom určená záručná doba podľa platného reklamačného poriadku, ktorý nájdete na stránke predajcu. Taktiež si nezabudnite pozorne prečítať obchodné podmienky. Za zmienku stojí  aj príprava novej verzie tohto internetového obchodu, ktorá prinesie niekoľko vylepšení od pôvodnej verzie. Bohužiaľ sa nám nepodarilo zistiť, o aké vylepšenia presne pôjde.

gamersky.eu

Hry sú rozdelené do kategórii a to podľa žánru (akčné, RPG, atď.),  vydavateľov  (EA game, 2K game, atď.) a nakoniec podľa druhov. Tie sú na stránke momentálne 3 a to: Steam, EA download manager (EADM) a CD kľúč (backup kľúč).  A tu je vysvetlenie k jednotlivým typom:

Steam

Softvér sa aktivuje prostredníctvom platformy Steam.  Je nutné sa prihlásiť na svoj existujúci účet alebo si vytvoriť nový.  Po zadaní aktivačného kľúča, ktorý ste obdržali sa Vám hra automaticky stiahne. Na vašom Steam účte vám prístup ku hre navždy zostane a môžete si ju kedykoľvek znovu stiahnuť. Hry sú k dispozícii aj v českej lokalizácii, ak sú dostupné aj na Steam-e.

EADM

Po zakúpení tejto hry je nutné si ju stiahnuť priamo od spoločnosti EA. V tomto prípade je nutnosťou inštalácia EA Download Manager a vytvorenie vlastného užívateľského účtu. Po prihlásení a vložení aktivačného kľúča získate prístup k danémú softvéru. Veľká časť hier od EA je vydávaná aj v českej lokalizácii s dabingom, alebo aspoň titulkami. Samozrejmosťou je prístup k manuálu  v SK a CZ verzii vo formáte PDF.

gamersky.eu

CD kľúč (backup)

CD kľúč je originálny, naskenovaný aktivačný kľúč z krabicovej verzie hry. V tomto prípade však nie je zaručená možnosť si hru stiahnuť od vydavateľa/výrobcu a preto je potrebné vlastniť inštaláciu hry. Tento typ produktu slúži na aktiváciu už zakúpenej hry, pri ktorej ste svoj pôvodný kľúč stratili alebo znehodnotili a nemáte možnosť herný program aktivovať s pôvodným kľúčom. Jazyková lokalizácia v tomto prípade súvisí s verziou inštalačného média, ktoré vlastníte a samozrejme aj to, či bola daná hra vydaná v češtine alebo slovenčine. Po výbere jedného alebo viacerých produktov, ktoré ste vložili do nákupného košíka, máte na výber niekoľko možností platby.  K dispozícii je platba bankovým prevodom, poštovou poukážkou, alebo platobnou kartou cez službu PAYPAL. Po spracovaní vašej platby vám bude kľuč zaslaný na vašu e-mailovú adresu a potom už len stačí hru aktivovať podľa daného typu a užívať si zábavu. Kľúče sú zasielané maximálne do 24 hodín od prijatia platby, spravidla však už do niekoľkých hodín. Ak máte naozaj naponáhlo, odporúčam platiť platobnou kartou, ktorej platba je verifikovaná už za niekoľko minút.

Výhody a nevýhody v porovnaní s krabicovými verziami

  • nízka cena
  • rýchle doručenie (platba kartou)
  • netreba nikde skladovať obaly
  • stiahnutie hry priamo od vydavateľa/výrobcu
  • absencia DVD, krabice a návodu (pri EA hrách si návod môžete stiahnuť v EADM)
  • potreba vysokorýchlostného internetu pre rýchle stiahnutie hry

Komentáre k článku