Na prijímanie platieb kartou už nepotrebujete terminál, postačí smartfón

ZDROJ | Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa uvádza na slovenský trh v spolupráci so spoločnosťou Global Payments a kartovými asociáciami Visa a Mastercard novú mobilnú aplikáciu, ktorá premení akýkoľvek smartfón s operačným systémom Android 8 alebo novším na platobný terminál s podporou bezkontaktných platieb.

Bezkontaktné platby pomocou smartfónov sa otáčajú naruby. Pomocou bežného smartfónu už bude možné platby cez bezdrôtovú technológiu NFC nielen odosielať, ale aj prijímať. Túto inováciu, ktorá dnes dorazila už aj na Slovensko, ocenia najmä malí a sezónni podnikatelia, ale aj kuriéri a taxikári, ktorí si tak nebudú musieť zaobstarať platobný terminál.

Aplikácia GP tom je dostupná cez obchod Google Play a kompatibilná je so všetkými telefónmi s operačným systémom Android vo verzii 8 alebo novšej, ktorý je zároveň vybavený technológiou NFC. Podmienkou pre začatie jej využívania je následne už iba úvodný podpis zmluvy a pri samotných platbách aj dostupnosť dátového signálu.

ZDROJ | Slovenská sporiteľňa

Samotná platba prebieha podobne, ako pri platbe cez klasický terminál. Obchodník zadá do svojho smartfónu sumu a zákazník už k nemu iba priloží svoju platobnú kartu, smartfón alebo aj hodinky. Pri platbách mobilom a hodinkami cez Google Pay, Apple Pay či so zariadeniami Garmin a Fitbit a rovnako aj pri platbách do 50 eur nie je platby potrebné potvrdzovať PIN kódom.

Pozrite siViete, čo je to NFC? Od prenosu dát ku každodenným platbám

PIN kód je nutné zadať až pri platbách nad 50 eur. V takom prípade sa na displeji smartfónu obchodníka objaví špeciálna „plávajúca“ klávesnica, ktorá sa mierne pohybuje, aby nebolo možné PIN kód odčítať podľa odtlačkov prstov. Smartfón obchodníka v sebe PIN kód, ani údaje o karte či platbe neuchováva. Zákazník si môže nechať doklad o platbe poslať cez SMS, mailom alebo cez QR kód.

ZDROJ | Slovenská sporiteľňa

Pre nakupujúcich bude nové, že zrazu budú prikladať kartu namiesto k terminálu k telefónu. Z prieskumov ale vieme, že ak platba prebieha v prostredí, ktoré je zákazníkovi známe, alebo v situácii, keď počíta s platbou, nemalo by sa správanie zákazníkov meniť. Telefón samotný neuchováva žiadne citlivé dáta o platbe, a tak nie je potrebné mať obavy o bezpečnosť či zneužitia údajov o karte. Celé riešenie je navyše plne certifikované a úspešne absolvovalo všetky náročné bezpečnostné certifikácie,“ vysvetlil Radovan Bryx, manažér tímu, ktorý novú aplikáciu pripravil.

Pozrite siSlovenská sporiteľňa spúšťa Payme, za kávu už zaplatíte aj cez správu v čete

Aplikáciu GP tom je si možné stiahnuť z Google Play akonáhle obchodník uzavrie zmluvu o akceptácii platobných kariet s Global Payments v priebehu niekoľkých hodín od podpisu zmluvy. Aplikáciu je navyše možné doplniť aj o pokladničné systémy. O aplikácii sa je možné informovať v ktorejkoľvek pobočke, firemnom centre alebo prostredníctvom callcentra Slovenskej sporiteľne.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku