Na MIT vytvorili unikátnu mobilnú foto aplikáciu

ZDROJ | MIT

Výskumníci z MIT, presnejšie Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, na konferencii Siggraph predstavili výsledok svojej spolupráce s Google v podobe novej mobilnej foto aplikácie. Jej úlohou je v reálnom čase automaticky retušovať fotografie v štýle profi fotografov.

ZDROJ | MIT

Nejde pritom len o klasické HDR, ktoré mnohé foto appky v smartfónoch zvládajú ľavou-zadnou, ale o komplexnejšie retušovanie, ktoré by inak fotograf robil v aplikácii ako Lightroom apod. na počítači.

Rozdiel je ale v tom, že aplikácia od výskumníkov z MIT robí retuš okamžite ešte pred vytvorením záberu, takže používateľ vidí, ako bude upravená fotka nakoniec vyzerať. Všetko sa to pritom deje v zariadení, hoci je potrebné internetové pripojenie. Appka je založená na predošlom MIT projekte, v ktorom aplikácia odosielala obrázok s nízkym rozlíšením na server, odkiaľ prídu do aplikácie dáta na úpravu.

https://www.youtube.com/watch?v=GAe0qKKQY_I

Systém je založený na umelej inteligencii, tzv. strojovom učení. Výskumníci systém nakŕmili 5 000 fotografiami pred a po spracovaní, ktoré im dodala spoločnosť Adobe Systems, pričom každá fotografia bola upravená až piatimi rôznymi fotografmi. Vďaka tomu sa systém naučil a vytvoril si vlastný algoritmus na to, ako by mala upravená fotka nakoniec vyzerať.

ZDROJ | MIT

Výsledkom je možnosť vytvárať profesionálne vyzerajúce fotografie aj na smartfónoch so slabšími procesormi či foto modulmi. Otázne je len to, či a kedy výskumníci aplikáciu dokončia pre reálne využitie v praxi. Uvidíme.

 

ZdrojMIT

Komentáre k článku