Na hraniciach sa možno budeme preukazovať COVID-QR kódom

ZDROJ | geraldfriedrich2

Európska únia zvažuje možnosť zavedenia tzv. digitálneho COVID certifikátu. Ten by mal mať podobu QR kódu a pri prechode cez hranice by mal slúžiť ako preukaz o prekonaní ochorenia COVID-19, nedávnom testovaní s negatívnym výsledkom alebo aj o úspešnom absolvovaní očkovania.

Európska únia chce nahradiť fyzické očkovacie preukazy ich digitálnou verziou. Pri prechode cez hranice by sa tak v praxi malo stačiť preukázať QR kódom uloženým v smartfóne. Otázne sú však v tejto chvíli technické aj legislatívne detaily spojené so zabezpečením a akceptáciou vybraných vakcín.

Takýto digitálny certifikát o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 už dnes vydáva svojim občanom Poľsko. Ak by však malo ísť o jednotný certifikát platný pre všetky členské krajiny Európskej únie, potrebné bude zjednotenie pravidiel o tom, ako má takýto certifikát fungovať, kto bude jeho vydavateľom a najmä to, ktoré konkrétne vakcíny budú v rámci tejto certifikácie akceptované.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus počas stredajšieho rokovania vlády uviedol, že takýto certifikát by mal byť vydaný iba v prípade, že bol človek zaočkovaný niektorou z vakcín schválených Európskou liekovou agentúrou (EMA).

Dohoda o zavedení jednotného digitálneho COVID certifikátu bola aj témou včerajšieho samitu lídrov EÚ. Výsledkom rokovania je zatiaľ iba počiatočný krok, v rámci ktorého sa lídri zhodli na potrebe zavedenia štandardizovanej formy dokladu o očkovaní. Na detaily o jeho podobe a fungovaní si budeme musieť zrejme ešte nejakú dobu počkať.

Pozrite siApple Watch môžu odhaliť COVID-19 skôr ako testy

Z hľadiska technologického riešenia a zabezpečenia takéhoto certifikátu je podľa Ľuboša Batěka zo slovenskej spoločnosti Disig poskytujúcej certifikačné služby potrebné, aby takéto riešenie zabezpečilo ochranu osobných údajov, spomedzi ktorých informácie o zaočkovaní patria práve do tej najcitlivejšej kategórie. Potrebná je podľa neho však aj ochrana samotných QR kódov pred prípadným falšovaním.

Riešením by mohlo byť overovanie formou anonymného identifikátora v QR kóde. Ten by identifikoval a potvrdil, na základe elektronicky nahratých údajov napríklad z občianskeho preukazu, z ktorej krajiny daný človek pochádza. Tento systém by však museli mať zavedené všetky zainteresované krajiny, aby mali prístup do databázy občanov každej z nich.“, dodáva Ľuboš Batěk.

ZDROJ | Hakan Nural

Generovanie a správu QR kódov by mohlo mať podľa Batěka na Slovensku na starosť Národné centrum zdravotníckych informácií. V praxi by sa tak takýto digitálny COVID certifikát mohol podobať na dnes už fungujúci COVID PASS. Celá komunikácia vrátane vygenerovania QR kódu by pritom mohla prebiehať cez mailovú komunikáciu.

Zavedenie digitálneho COVID certifikátu by mohlo s rozbehom vakcinácie výrazne pomôcť cestovnému ruchu. Použitie QR kódov s možnosťou ich rýchleho zosnímania by malo výrazne debyrokratizovať a urýchliť hraničné a letiskové kontroly, na ktorých sa cestujúci momentálne preukazujú fyzickými dokladmi.

ZdrojTASR,Rada Európskej únie

Komentáre k článku