Na čo treba brať ohľad pri výbere nového televízora?

ZDROJ | Gorodenkoff/Shutterstock.com

Investícia do televízora rozhodne nie je malá, preto je žiaduce si vopred dobre premyslieť, pre aký televízor sa rozhodnete. Zvlášť v situácii, keď má televízne vysielanie toľko rôznych štandardov a aspektov, že si bez pomoci často ani sami neporadíte. Pokúsime sa vám poradiť, na čo brať ohľad pri výbere nového televízora a na ktoré aspekty určite nesmiete zabudnúť.

Štandard televízneho vysielania

Máte doma káblovku, satelit, alebo preferujete klasické vysielanie cez anténu? Pretože pokiaľ dávate prednosť programom cez anténu, tak myslite na blížiaci sa celoplošný prechod do modernejšieho štandardu DVB-T2 a na to, aby televízor mal zabudovaný tuner na tento štandard s kodekom HEVC (H.265).

Bez tunera a kodeku by ste museli extra investovať do samostatného set-top-boxu, čo nie je ideálne riešenie. Ak prijímate signál cez satelit, môžete si vybrať televízor, ktorý má už v sebe priamo zabudovaný satelitný prijímač a slot pre satelitnú kódovaciu kartu.

Smart TV

Moderné televízory už neslúžia len na to, že si pustíte televízny program z ponuky káblového, satelitného či voľného vysielania. Stále viac ľudí nemá ani jeden zo spomínaných typov vysielania, no naplno využíva funkcie tzv. Smart TV. Vďaka pripojeniu na internet môžete využiť svoj televízor na prezeranie obsahu na rôznych video-platformách či čoraz obľúbenejších službách ako Netflix či HBO GO, kde za poplatok získate prístup k stovkám filmov, seriálov či dokumentov.

Väčšina obsahu je stále v angličtine, no pribúdajú české/slovenské titulky a najmä mladí ľudia si tieto služby veľmi obľúbili. Rovnako je dôležitá aj podpora HbbTV, kde si viete prepnutím jedného tlačidla prezerať internetový obsah televízií. Naša i česká verejnoprávna televízia napríklad využívajú tento formát pri priamych prenosoch športových podujatí. Pri výbere televízora teda myslite na to, aby plne podporoval všetky funkcie Smart TV.

ZDROJ | Philips

Uhlopriečka

Čím väčší, tým lepší? Najmä skutočne nároční diváci ako tí, ktorí si radi pozrú film v špičkovej kvalite a s vyladenou hudobnou sústavou, či fanúšikovia športových prenosov, si naozaj dávajú záležať na veľkosti uhlopriečky. Prepočet hovorí o tom, že ak povedzme sledujete televízor zo vzdialenosti dvoch metrov, tak ideálna uhlopriečka je cez 100 centimetrov. Samozrejme, závisí aj od vašej konkrétnej preferencie.

Kvalita obrazu

HD štandard je už dnes samozrejmosťou, témou sú vyššie štandardy 4K a 8K. Ďalej už nie sú veľmi populárne plazmové televízory, pričom najmodernejšími technológiami sú tie s LED panelmi v technológiách OLED, resp. QLED. Pri tomto atribúte myslite aj na to, aké televízne vysielanie máte k dispozícii. Pokiaľ povedzme sledujete programy cez služby ako Netflix či HBO GO, alebo váš provider ponúka aj programy v 4K, nie je určite na škodu investovať do televízora s najvyšším možným rozlíšením a kvalitou obrazu.

Komentáre k článku