MyKey – keď je auto múdrejšie ako vodič

Časy, keď je automobil múdrejší ako vodič sú už tu. No, povedzme, že ak aj nie múdrejší, potom určite pozornejší a často aj zodpovednejší. Bezpečnostné technológie sa v moderných vozidlách objavujú stále častejšie a nie sú len doménou najvyššej triedy. Aj keď tam ich asi nájdeme najskôr.

MyKey1

Tip: Nová trieda S je o inteligentnej bezpečnosti

Technológia MyKey od spoločnosti Ford je trochu z iného súdka. Umožňuje rodičom prispôsobiť výkon a ovládanie vozidla individuálnym potrebám jednotlivých používateľov. Zameraná je hlavne na tínedžerov a začínajúcich vodičov. Ide o systém, ktorý nedovolí vodičovi vypnúť bezpečnostné systémy (kontrola mŕtveho uhla, ESP atď), nezapne rádio pokiaľ sa vodič nepripúta bezpečnostným pásom a aj keď sa pripúta, bude hlasitosť rádia obmedzená. Systém tiež v predstihu upozorní na nedostatok paliva v nádrži, aby mladý vodič dokázal včas natankovať.

MyKey2

Jednou z funkcií MyKey je obmedzenie maximálnej rýchlosti. Po dosiahnutí rýchlostného limitu zaznie výstražný zvukový signál a vodič je upozornený aj vizuálne, na displeji. Ďalšou funkciou, ktorú asi mladí vodiči príliš neocenia, no rovnako ako predchádzajúca, prispieva k zvýšeniu ich vlastnej bezpečnosti, je obmedzenie maximálnej hlasitosti audiosystému.

MyKey3

Ak je v zapaľovaní zasunutý kľúč MyKey, zapnutie bezpečnostných pásov na predných sedadlách bude vozidlo vyžadovať dôraznejšie, než v iných prípadoch. Okrem akustickej signalizácie vypne aj zvuk autorádia. Na znižujúcu sa zásobu paliva upozorní palubný systém už pri hranici dojazdu 120 km, namiesto štandardných 80 km. A takisto nie je možné vypnúť asistenčné prvky, ako parkovací asistent, upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu, BLIS, alebo Active City Stop. V rámci vozidla je možné prihlásiť viacero kľúčov MyKey s rozdielnymi úrovňami bezpečnostných obmedzení.

Takéto technické obmedzovanie sa zrejme bude zdať väčšine mladých, ale aj starších, no neskúsených vodičov, nepríjemné, ale môže významne prispieť k ich vlastnej bezpečnosti a aj k bezpečnosti iných účastníkov cestnej premávky. Prehnané sebavedomie pri šoférovaní je totiž, bohužiaľ, charakteristickou vlastnosťou mnohých začiatočníkov. MyKey už dlhšie Ford ponúka na americkom trhu, teraz prichádza aj do Európy. Funkciu MyKey nájdu používatelia aj v novom vozidle Ford Fiesta, ktoré Ford prezentoval začiatkom septembra v Amsterdame.

Foto: Ford

Komentáre k článku