MWC 2020 nebude! Výstava sa ruší kvôli koronavírusu

ZDROJ | GSMA

Sviatok všetkých mobilných technológií, Mobile World Congress v katalánskej Barcelone tento rok čelí obrovskému problému. Vznikol pred pár týždňami v Číne a nazýva sa koronavírus. Práve ten je dôvodom, že už viacerí svetoví výrobcovia, ktorí mali byť pôvodne na MWC 2020, svoju účasť oficiálne zrušili. Pravdepodobne nie sú poslední.

Pozrite siViete kde všade je lokalizovaný koronavírus? Už je to i on-line

Mobile World Congress je najväčšou výstavou sveta venovanou mobilným telefónom, zariadeniam a technológiám, ktoré daný rok budú dominovať trhu, resp. ktoré by mali v danom roku rásť. MWC je jednoducho výstava, na ktorej svetoví, ale aj menší, výrobcovia prezentujú svoje novinky a ukazujú odbornej i laickej verejnosti to najlepšie pre daný rok.

Tento rok ale Mobile World Congress 2020 hrozí veľký problém – postupné rušenie účasti výrobcov a koniec koncov aj podstatne menšia účasť verejnosti. Všetko toto má pritom na svedomí koronavírus, ktorý sa objavil pred pár týždňami v čínskom meste Wu-chan. Odtiaľ sa v priebehu dní rozšíril do celého sveta a dnes už niet kontinent, na ktorom by nebol objavený.

ZDROJ | Johns Hopkins CSSE

Okrem stoviek mŕtvych a tisícok nakazených rastú i obavy tých, ktorí sú nútení byť v styku s verejnosťou, pričom najhoršími sú práve verejné udalosti ako oslavy (čínsky nový rok, ktorého oslavy boli zrušené), obchody a nákupné centrá, ale aj výstavy či kongresy. Hoci bežná chrípka, s ktorou ročne bojuje azda každý z nás má násobne väčšie „pokrytie“ aj úmrtnosť, nový koronavírus vytvára veľké obavy.

ZDROJ | Johns Hopkins CSSE

Aj preto už viaceré svetové spoločnosti pozatvárali v Číne svoje výrobne, ale aj obchody. Najnovšie sa ale objavujú oficiálne informácie, že ďalšie spoločnosti rušia svoju účasť na blížiacom sa Mobile World Congress 2020 v Barcelone. Prvou bola spoločnosť LG, ktorá toto rozhodnutie oznámila už minulý týždeň v utorok.

Ešte ten istý deň sa rozhodlo svoju účasť na MWC 2020 zrušiť aj čínske ZTE, ktoré okrem smartfónov na MWC chystalo predstavenie 5G riešení. Minulý piatok účasť zrušil aj jeden z každoročne najväčších vystavovateľov, švédsky Ericsson. Aj v jeho prípade je dôvodom koronavírus. To isté oznámila aj americká NVIDIA.

ZDROJ | NVIDIA

AKTUALIZOVANÉ: K štyrom vyššie spomínaným sa dnes pridali aj spoločnosti Sony, Amazon a NTT DoCoMo, ktoré taktiež nenájdeme na MWC 2020. Spoločnosť TCL zatiaľ oznámila iba zrušenie tlačovej konferencie, svoju účasť na výstave zatiaľ nezrušila. K sedmičke spoločností sa pripojil aj americký Intel, informuje VentureBeat.

Aktuálne pribudli aj spoločnosti MediaTek, Vivo, Facebook, AT&T a Telus.

Svoju účasť tak zrušilo už 13 veľkých vystavovateľov zatiaľ iba 4 svetoví výrobcovia (a možno niekoľko tých menších). Mobile World Congress 2020 je však pripravený otvoriť svoje brány. Predpokladáme, že asociácia GSMA, ktorá MWC organizuje, by zrušila výstavu iba v prípade, že by svoju účasť odvolali všetky veľké mená mobilného sveta. To zatiaľ nehrozí. Taký Huawei zatiaľ neplánuje odrieknuť účasť, ale situáciu okolo koronavírusu sleduje. To isté určite platí aj o ostatných výrobcoch.

Veríme však, že aj napriek možnému zrušeniu výstavy svoje novinky jednotlivé spoločnosti predstavia aspoň formou webkonferencie či bežným oznámením cez tlačové správy. Tento rok sa od MWC očakáva rapídny nástup 5G technológií aj vďaka poklesu cien 5G modulov.

AKTUALIZOVANÉ 12.2.2020: Podľa oficiálnej správy GSMA z dnešného dňa sa výstava konať nebude. Dôvodom sú rastúce obavy z vyššie spomínaného koronavírusu. Počas svojej existencie, od roku 2006, GSMA nebola ani raz nútená výstavu zrušiť.

 

ZdrojLG, ZTE, Ericsson, NVIDIA, Sony, TCL,TechCrunch,Reuters,VentureBeat,GSMA

Komentáre k článku