MWC 2015 | Snapdragon 820 alebo keď mobil bude poznávať a chápať

O novinke vieme toho zatiaľ pomerne málo. Nepoznáme počet jadier, netušíme ich frekvenciu, výrobný proces môžeme iba odhadnúť. No i tak je zaujímavá.

Qualcomm Snapdragon 820

Kým v Snapdragone 810 výrobca upustil od vývoja vlastnej architektúry jadier a siahol po „hotovej“ robote od firmy ARM, v 820-tke pôjde opäť o vlastnú výrobu, a to radikálne novú. Možno ju Qualcomm jednoducho nestihol dokončiť pre použitie v 810-tke. Budúcoročné smartfóny budú oplývať novou architektúrou Kryo (výraz by mal asi znamenať niečo ako „ľadovo chladný), pričom okrem jej prekopania bude Snapdragon 820 čerpať aj z nového výrobného procesu. S 20 nm linkami sa už neuspokojí a siahne po FinFET 3D tranzistoroch – obdobných, aké už nejaký ten rok používa Intel. Veľkosť tranzistorov je zatiaľ otázna, môže dôjsť k voľbe 16 nm výroby u dodávateľa TSMC alebo 14 nm na linkách konkurenčného Samsungu. Isté je, že pomer výkon/watt pôjde výrazne nahor.

Qualcomm Snapdragon 820

Pri neustálom raste hrubej sily už začína byť reálny problém, ako ju využiť. Jednou z odpovedí je platforma Zeroth, ktorú výrobca označuje ako „cognitive computing“, čím chce naznačiť schopnosť zariadenia poznávať a chápať okolie, aspoň na pomery počítačov. Znamená to ďalší posun vpred v senzorovej technike a najmä účinnejšom spracúvaní jej výstupov. Ako demonštráciu Qualcomm predviedol rozpoznávanie ľudí fotoaparátom, a to v reálnom čase. Budúcnosť teda zas prichádza o čosi skôr, ako sme čakali. Čip samotný by sa mal v prvých koncových zariadeniach objaviť začiatkom roka 2016.

Qualcomm Snapdragon 820

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2015 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

Zdroj a foto: GSM Arena, Qualcomm

Komentáre k článku