MWC 2015 | Najbezpečnejší smartfón druhej generácie má 5,5“ displej a osemjadro

Bezpečnosť je pri moderných technológiách čoraz pálčivejšou otázkou. Všetka internetová komunikácia je (alebo kedykoľvek môže byť) sledovaná, na Slovensku je v štádiu návrhu dokonca zákon, ktorý má prakticky znemožniť šifrovanie voči štátu… Nemožno sa preto čudovať, že ako huby po daždi sa vzmáhajú šifrovacie programy a zabezpečovacie zariadenia.

Blackphone 2

Jedným z nich je phablet Blackphone 2 a tablet Blackphone + od spoločnosti Silent Circle. V zásade je to Android smartfón vyššej strednej triedy – má 5,5“ Full HD displej krytý sklom Gorilla Glass 3, osemjadrový procesor Qualcomm (možno Snapdragon 615), 3 GB RAM, 32 GB rozšíriteľné úložisko a 3 060 mAh batériu. Po softvérovej stránke už to až tak štandardné nie je.

Blackphone 2

Nad OS Android sa totiž nachádza nadstavba PrivatOS 1.1, ktorej úlohou je samozrejme všetko zabezpečovať a šifrovať. Môžete si definovať tri systémové oddiely (pracovný, súkromný a inkognito), ktoré budú nezávislé, zašifrované a budú sa správať ako samostatné zariadenia, vrátane oddelenia jednotlivých kont, na ktoré môžete byť prihlásení. Súčasťou smartfónu sú aj aplikácie Slient Text, Silent Contacts a Silent Voice, ktoré zabezpečujú jednotlivé formy šifrovanej komunikácie. Chýbať nebude ani obchod s ďalším softvérom Silent Store, prvý svojho druhu. Vďaka tejto bezpečnostnej výbave by mala byť vaša komunikácia naozaj chránená pred neželaným sledovaním.

Blackphone 2

Blackphone 2 žiaľ bol podrobený úspešnému hackerskému útoku, ktorý však prebehol na neaktuálnej verzii platformy a zároveň by nebol možný na diaľku, takže novinka zostáva najbezpečnejším smartfónom na svete. V USA bude stáť 650 dolárov, predaj má byť spustený v lete. O tablete môžeme zatiaľ povedať len toľko, že má 7 palcov a čip od Qualcommu.

Blackphone 2Blackphone 2

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2015 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

Zdroj a foto: Blackphone, Gizmodo, GSM Arena

Komentáre k článku