MWC 2014 | Samsung Gear 2 prechádzajú od Androidu k OS Tizen + NAŽIVO a VIDEO!

V prípade Samsungu sa stalo už pravidlom, že nerád čaká s uvedením svojich produktov na začiatok výstav. MWC 2014 je po dlhej dobe výnimkou. Keďže je oficiálna tlačová konferencia tohto známeho kórejského výrobcu naplánovaná až na dnes večer, musel Samsung uvoľniť aspoň niečo.

Samsung Gear 2

Tým niečím, čo Samsung v tichosti uverejnil je dvojica nových inteligentných hodiniek, ktoré prichádzajú iba šesť mesiacov po uvedení prvého modelu Samsung Galaxy Gear. Nie nepomýlili sme sa, skutočne píšeme v množnom čísle. Samsung totiž pripravil rovno dvojicu hodiniek. Obe pritom dizajnovo jasne vychádzajú z predchádzajúcej verzie, aj keď sú o niekoľko milimetrov tenšie. Samsung pritom pri ich pomenovaní upustil od prívlastku Galaxy. Nové inteligentné hodinky sa teda budú predávať pod názvom Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo.

TIP: Prečítajte si recenziu hodiniek Samsung Gear 2

Samsung Gear 2

Gear 2 vs Gear

Upustenie od názvu Galaxy je jasnou indíciou najväčšej zmeny, ktorú nové hodinky prinášajú. Samsung totiž zamenil operačný systém z pôvodného Androidu na operaťný systém Tizen. Bohužiaľ nie je známe, čo viedlo k tomuto kroku, rovnako ako ani to, aká bude vzájomná kompatibilita aplikácií medzi prvou a druhou verziou hodiniek. Pri spustení predaja však budú pripravené aplikácie od BMW, CNN, Garminu, Line a iných známych spoločností.

Samsung Gear 2

Samsung Gear 2

Nové hodinky pridávajú aj na rýchlosti! Z pôvodného dvojjadrového 800 MHz procesora sa stalo dvojjadro s taktom 1 GHz. Gear 2 prinášajú aj nové senzory, ktoré sú schopné monitorovať váš tep, alebo infračervený port na ovládanie domácich spotrebičov. Bohužiaľ klesla kapacita integrovanej batérie z pôvodných 315 mAh na súčasných 300 mAh a tak ostáva len dúfať, že Samsung poriadne optimalizoval svoj operačný systém Tizen a výdrž hodiniek bude lepšia ako v prípade prvej verzie.

Samsung Gear 2 Neo

Samsung Gear 2 Neo

Ako už viete hodinky Gear budú dostupné v dvoch verziách. Plne vybavený model Gear 2 dopĺňajú hodinky Gear 2 Neo, ktoré budú postrádať integrovaný 2 Mpx (HD video) fotoaparát, vďaka čomu budú mať aj mierne nižšiu hmotnosť. Inteligentné hodinky Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo budú samozrejme vode a prachu odolné a v predaji by sa mali objaviť v priebehu apríla tohto roku za zatiaľ neznámu cenu.

Samsung Gear 2

PRVÉ DOJMY naživo z MWC 2014 od Romana Calíka, šéfredaktora TECHBOX
Na novú generáciu hodiniek Gear som sa osobne veľmi tešil. Už pri teste prvých Gear hodiniek som im vytýkal množstvo vecí, ktoré by sa mohli zlepšiť. Samsung novú generáciu predstavil pomerne skoro, už po pol roku a naozaj vylepšil čo sa dalo. Až na nabíjanie. Kolísku som už v novej generácii vidieť nechcel. Určite by bolo praktickejšie nabíjanie cez microUSB konektor priamo na tele hodiniek. Alebo by si Samsung mohol zobrať príklad z nového náramku Huawei TalkBand B1, ktorý má USB konektor priamo ako súčasť zapínacej spony. Výborný nápad. Tiež ma mrzí, že po zmene operačného systému, na ktorom hodinky bežia, nepribudla možnosť spojiť ich aj so smartfónmi iných výrobcov. Chápem princíp exkluzivity, ale som presvedčený, že predaje Gear by sa zvýšíli a možno by si ich spokojní majitelia nakoniec kúpili aj Samsung smartfón. Asi to však má fungovať naopak. Nové Gear 2 majú aj vymeniteľný remienok – chválim. Zapínacia spona je tenšia, ale remienok je akýsi krátky, na mojej ruke som hodinky zapol len tak tak, pritom prvá generácia má ešte vôľu. Dizajn sa vyčistil, zbytočné skrutky sa presunuli na zadnú stranu hodiniek a rovnako aj nepraktické hardvérové tlačidlo je teraz pod displejom, čo je výrazne lepšie miesto. Veľká pochvala. Keďže remienok je vymeniteľný, aj reproduktor a mikrofóny sa presunuli do tela hodiniek, rovnako aj kamera, ktorej sekunduje infraport. Infraport je podľa mňa zbytočnosť, neviem si predstaviť, že budem krkolomne ohýbať ruku, aby som si prepol program v televízii. Zato 4 GB pamäť a rýchlejší procesor sú dobrou správou, rovnako ako možnosť využiť hodinky ako MP3 prehrávač. Samozrejme s pripojenými Bluetooth slúchadlami. A ak si nekúpite S5-ku, nemusíte ľutovať za snímačom tepu, ten obsahujú aj Gear hodinky. Gear 2 sú ľahšie ako prvá generácia, pocitovo viac ako len o pár gramov. To je opäť skvelá správa. Výdrže na batériu sa však obávam, neverím, že vydržia trojnásobne viac ako prvá generácia – takto ich totiž Samsung prezentoval. A Neo verzia? Páči sa mi, že existuje aj dostupnejšia možnosť hodiniek, otázkou je rozdiel ceny, ktorý ešte nepoznáme.

Foto: Samsung, TECHBOX

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2014 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

Komentáre k článku