MWC 2014 | Nový procesor Samsung spustí všetkých 8 jadier naraz

Vo svete procesorov pre smartfóny a tablety ešte pretrváva búrlivý vývoj, naveky však trvať nemusí. Preto nás teší, že stále existujú výrobcovia, ktorí dokážu Qualcommu konkurovať nielen cenou, ale aj výkonom. Dva high-end čipy predstavil Samsung.

Samsung Exynos 5422 Octa

Prvý z dvojice, Exynos 5422 Octa, prináša zvýšenie výkonu všetkých ôsmich jadier. Kvarteto menších a úspornejších Cortex-A7-ičiek môže bežať na 1,5 GHz, kým väčšie A15-tky až na vysokých 2,1 GHz. Po novom už nebude medzi nimi systém striktne prepínať, ale môžu bežať súčasne, aj keď je zatiaľ asi málo situácii, kedy by silná štvorka potrebovala pomoc svojich menších bratov. Čip obsahuje grafiku Mali-T628 MP6, plne podporuje Ultra HD video, dvojkanálovú 32-bitovú pamäť po frekvenciu 1 866 MHz a vyrábaný je stále 28 nm procesom. Objaviť by sa mal v niektorých zahraničných verziách vlajkovej lode Galaxy S5, opäť zrejme pôjde o pomerne ojedinelý procesor.

Samsung Exynos 5260 Hexa

Pre niekoho ešte zaujímavejší bude Exynos 5260 Hexa. Ide o prvé mobilné ARM šesťjadro, postavené na opäť na štvorici Cortex-A7-čiek (1,3 GHz) a dvojici rýchlejších Cortex-A15-tiek (1,7 GHz), pričom všetkých šesť jadier môže bežať naraz. Nachádza sa totiž v jednom variante phabletu Galaxy Note 3 Neo. Grafikou bude pravdepodobne ARM Mali-T624, výrobný proces takmer iste 28 nm a strop pamätí 1 600 MHz. Ultra HD video síce oficiálne nepodporuje, no poradí si s Full HD pri 60 FPS. Dostupnosť noviniek je samozrejme zhodná s dostupnosťou spomínaných verzií zariadení Samsung Galaxy.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2014 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

Zdroj a foto: AnandTech, GSM Arena, Samsung

Komentáre k článku