Mozilla, Google a Apple blokujú kazašský pokus o kontrolu internetu

ZDROJ | zdnet.com

Vláda v Kazachstane chce kontrolovať všetok internetový tok v krajine, technologickí giganti podnikli rázne kroky proti tomuto pokusu.

Kazašská vláda vydala 17. júla 2019 certifikát, ktorý odchytáva všetku HTTPS komunikáciu v krajine, dešifruje ju, po kontrole opäť šifruje a posiela príjemcovi. So správou prišiel portál zdnet.com.

ZDROJ | wikimedia.org

Používatelia internetu v krajine sú po otvorení prehliadača, ako na stolných počítačoch tak na mobilných zariadeniach, automaticky presmerovaní na stránku, kde si musia vládny certifikát stiahnuť. Bez neho nemajú prístup na internet. Poskytovatelia internetu v Kazachstane sa vyjadrili, že dostali od vlády nariadenie, že musia prinútiť používateľov ich služieb nainštalovať certifikát do všetkých zariadení a prehliadačov.

Kazašské ministerstvo digitálne rozvoja, inovácií a letectva na svojich oficiálnych stránkach píše, že tento bezpečnostný certifikát si musia inštalovať len obyvatelia hlavného mesta Nursultane. Avšak, správy o zablokovanom internete a nutnosti stiahnuť certifikát prichádzajú z celej krajiny. Podľa miestnych médií boli ľudia o štátnom nariadení dokonca informovaní SMS správami.

Vysvetlenie z ministerstva znie, že ide o bezpečnostný krok, ktorý má chrániť občanov, vládne organy, ale aj súkromné spoločnosti pred internetovými útokmi, podvodníkmi a ďalšími hrozbami.

ZDROJ | 9to5google.com

K situácií zaujali stanovisko Google a Mozilla, o čom informuje portál itpro.co.uk. Obe spoločnosti riešenie kazašskej vlády považujú za útok na slobodu občanov krajiny a preto zaviedli technické riešenia, ktoré majú tento certifikát blokovať.

Mozilla certifikát zablokovala pomocou OneCRL, čo je riešenie, ktoré sa údajne nedá nijakým spôsobom obísť, Google pridal kazašský certifikát priamo do zoznamu blokovaných v zdrojovom kóde Chromium.

Spoločnosť Mozilla je známa tým, že obzvlášť dbá na podporu súkromia svojich používateľov počas surfovanie na internete. Preto práve oni označili kazašské riešenie za útok. „ľudia na celom svete dôverujú Firefoxu a veria že ich ochráni počas surfovania na internete, najmä pokiaľ ide útok ako je tento,“ povedal pre itpro.co.uk Marshall Erwin, senior riaditeľ Trust and Security v Mozilla. Google zaujal podobný postoj a vyhlásil, že nikdy netoleroval a ani tolerovať nebude pokusy akejkoľvek organizácie alebo vlády ohrozovať súkromie používateľov ich prehliadača Chrome.

ZDROJ | oxysasha

Podľa Reuteurs Apple podnikne rovnaké kroky v ich prehliadači Safari ako Mozilla a Google. Spravodajská agentúra chcela tiež získať reakciu kazašskej vlády na technologických gigantov, tá však nereagovala.

Nie je to prvý pokus kazašskej vlády o nútenú inštaláciu certifikátu. Prvýkrát toto nariadenie prišlo v decembri 2015, kedy mali poskytovatelia a používatelia internetu v krajine mesiac na to, aby si certifikát sprostredkovali a nainštalovali. Pokus nevyšiel, pretože internetoví poskytovatelia služieb, banky, ale aj zahraničné vlády žalovali miestnu vládu. Počas prvého pokusu kazašská vláda dokonca oslovila priam Mozillu, aby certifikát implementovali do svojho prehliadača Firefox. Spoločnosť to odmietla.

Zdrojzdnet.com,itpro.co.uk,reuters.com,9to5mac.com

Komentáre k článku