Môže byť traktor tichý? Môže, keď je elektrický

ZDROJ | Solectrac

Elektromobilita postupne zasahuje aj do ďalších oblastí sveta okolo nás, aj do takých, ktoré možno až tak nevnímame. Kým sa nedostaneme na dedinu, kde sa ešte stále vo veľkom pestuje či chová dobytok. Na to sú potrebné traktory, ktorých hluk by najradšej každý z nás zrušil, hlavne keď idú rovno popred dom o piatej-šiestej ráno. Aj tu je riešením elektrifikácia.

ZDROJ | Solectrac

Elektrifikácia v prípade poľnohospodárskych strojov by mohla mať iné pozitíva. Napríklad minimalizáciu splodín, ktoré už od začiatku „padajú“ na plodiny, ktoré poľnohospodári pestujú pre ďalšiu spotrebu.

Samozrejmosťou je aj eliminácia hluku, ktorý je pre poľnohospodárske stroje s obrovskými motormi taký príznačný. Samozrejme, elektrický traktor by nebol úplne tichý, no je určite tichší aj ako bežný automobil na konvenčný pohon.

ZDROJ | Solectrac

Jedným z prvých elektrických traktorov vyrobila americká spoločnosť Solectrac, ktorá predstavila model e70N s výkonom síce len 70 koní, no na bežnú prácu úplne stačí. Aj tak je v prípade stroja dôležitejší krútiaci moment. Traktor má pohon na všetky 4 kolesá. Maximálna rýchlosť traktora je 40 km/h. Hmotnosť dosahuje vyše troch ton.

ZDROJ | Solectrac

V závislosti od žaťaženia má 60 kWh batéria vydržať 4-8 hodín práce. Na nabíjanie je možné použiť klasickú 230 V zásuvku, v takom prípade nabitie potrvá 8-10 hodín, v prípade použitia 8 kW solárnej nabíjačky 6 hodín.

ZDROJ | Solectrac

Batériu je možné aj dokúpiť samostatne a vymieňať ju za plne nabitú. Za takú si Solectrac pýta takmer 18 000 dolárov. Samotný traktor (aj s batériou) stojí takmer 75 000 dolárov. V USA ale spustili dotačný program, ktorý zaplatí 80% nákladov na výmenu starého dieslového traktora za elektrický. 20% z ceny dopláca farmár. Reálne tak farmára podobný traktor môže stáť len okolo 15 000 dolárov.

ZDROJ | Solectrac

Solectrac e70N sa má na trhu objaviť v priebehu budúceho roka. O dva roky chce firma predávať traktory aj globálne.

ZDROJ | Solectrac

ZdrojSolectrac

Komentáre k článku