Motorola predáva náhradné diely pre smartfóny cez iFixit

ZDROJ | iFixit

Kým väčšina výrobcov smartfónov bojuje proti amatérskym opravám mimo autorizovaných servisov, Motorola ide opačným, teda tým správnym smerom. Svojpomocné opravy podporuje priamo cez iFixit.

Spoločnosť iFixit ponúka už roky návody na opravu rôznych zariadení, pričom k týmto návodom zároveň ponúka náhradné diely, nástroje a pomôcky k opravám. Spoločnosť zároveň aktívne bojuje za práva na opravu, kde proti ním na opačnej strane stojí napríklad Apple. V záujme iFixit je aby každý výrobca poskytoval úplné návody na opravu a ideálne aby aj predával originálne diely bežným servisom a spotrebiteľom.

ZDROJ | iFixit

Bližšie k tejto utópii nás práve posunula Motorola, ktorá ponúka originálne batérie, displeje, kryty, fotoaparáty a ďalšie náhradné diely k viacerým modelom priamo cez e-shop iFixit. Náhradné diely sú však v tomto momente dostupné iba v amerických skladoch iFixit a na ich doručenie do európskych skladov si zrejme budeme musieť ešte pár týždňov počkať.

ZDROJ | iFixit

Samozrejme, svojpomocná oprava smartfónu nie je pre každého a taká výmena batérie môže byť pri nesprávnom postupe nebezpečná. Skúsenejší používatelia a menšie servisy si však nemusia zháňať napodobeniny dielov z pochybných zdrojov a k náhradným dielom okrem toho dostanú aj správne nástroje.

ZDROJ | iFixit

Motorola je prvou spoločnosťou, ktorá sa k podobnému kroku odhodlala a ide jednoznačne o výborný príklad, ktorý by mohol pomôcť v boji za práva na opravu. Nedá sa očakávať, že by sa v dohľadnej dobe k Motorole pridali aj ďalší výrobcovia, no rozhodne by to prospelo našej planéte.

Pozrite siAká je naozajstná cena iPhonu Xs Max? Koľko na ňom zarába Apple?

Ročne na planéte vznikne zhruba 50 miliónov ton elektronického odpadu a problémom sú aj prilepené batérie k telám smartfónov, ktoré spôsobili až 40 % požiarov na kalifornských skládkach elektronického odpadu za posledné dva roky.

Skvelou ukážkou dôležitosti práva na opravu je nedávna reportáž CBC, v ktorej Apple odhadoval opravu obrazovky na MacBooku s nefunkčným podsvietením na 1 200 dolárov.

Dôvodom boli zafarbené detektory vlhkosti, kvôli ktorým by podľa technika v predajni Apple musela byť vymenená matičná doska a vrchný kryt. Louis Rossmann, nezávislý technik a veľký zástanca práva na opravu však v priebehu niekoľkých minút zistil, že ide iba o poškodený kontakt, ktorý sa dá opraviť úplne bezplatne.

https://youtu.be/_XneTBhRPYk

ZdrojiFixit

Komentáre k článku