Motor Mazda Skyactiv-3 má byť rovnako ekologický, ako elektromobil

ZDROJ | Mazda

Mazda pred nejakým časom oznámila, že pracuje na benzínovom motore Skyactiv-X, ktorý má poskytovať zatiaľ nevídanú šetrnosť k životnému prostrediu. Teraz ale tieto tvrdenia posúva ešte ďalej. Ďalšia generácia má byť údajne rovnako ekologická, ako elektromobily.

Motor Skyactiv-X kombinuje to najlepšie z benzínového a dieselového motora. Zmes vo valci sa zapaľuje bez sviečok tlakom, čo zabezpečuje o 30 % viac energie pri použití rovnakého množstva benzínu. Mazda túto technológiu nazýva SCII (Spark Controlled Compression Ignition). Zapálením malého množstva paliva pod veľkým tlakom dosahuje motor nie len nižšiu spotrebu, ale aj nižšie emisie.

https://youtu.be/N_No3KSaTrM

Znie to príliš dobre, aby to bola pravda, no Mazda očakávania od motora Skyactiv-X posúva ešte ďalej. Efektivita ďalšej generácie týchto motorov by mala dosiahnuť 56 %. To znamená, že by sa Mazda s motorom Skyactiv-3 dostala na v ekologickosti na úroveň znečistenia, aké spôsobujú elektromobily. Samozrejme, ak pri elektromobiloch rátame aj s oxidom uhličitým vytvoreným pri tvorbe elektriny, ktorá elektromobil poháňa.

Pozrite siSpaľovacie motory od roku 2040 zakáže aj Kalifornia. Bez konkurencie je Nórsko

Toto tvrdenie je teda nie len odvážne, ale počíta aj s tým, že väčšina elektromobilov jazdí na neekologicky vyprodukovanú elektrickú energiu. To ale neplatí v krajinách, kde väčšina elektriny pochádza napríklad zo solárnych či veterných elektrární.

Skyactiv-X sa navyše do predaja nedostane skôr, než v roku 2019, tým pádom Skyactiv-3 príde najskôr v roku 2020. Do vtedy sa efektivita elektromobilov nepochybne zvýši a zrejme sa zlepší aj pomer ekologických a neekologických elektrární.

ZdrojAutomotive News

Komentáre k článku