Moov Chair – stolička, na ktorej sa nabijete

Moov Chair

Moov Chair je stolička pre všetkých, ktorý nedokážu na stoličke obsedieť v pokoji, ale musia sa neustále pohybovať, poklepkávať nohami a podobne.

Moov Chair
ZDROJ | Nathalie Teugel

Nathalie Teugel je holandská dizajnérka, ktorá je autorkou konceptu Moov. Jedná sa o stoličku, ktorá dokáže nabiť váš mobilný telefón, tablet alebo iné zariadenie.

Moov Chair
ZDROJ | Nathalie Teugel

Samozrejme, Moov Chair sa nezaobíde bez vašej pomoci. Stolička dokáže produkovať elektrickú energiu pod podmienkou, že sa na nej hýbete.

https://vimeo.com/140954530

Prečo?  Materiály použité v konštrukcii stoličky sú schopné piezoelektrického javu. Piezoelektrický jav, resp. piezoelektrina vzniká v niektorých kryštalických látkach, napr. kremeni. Pomocou mechanickej deformácie sa v niektorých látkach, materiáloch tvorí elektrický náboj. Moov Chair využíva najmä mechanickú deformáciu pomocou tlaku.

Moov Chair
ZDROJ | Nathalie Teugel

Celý nápad s vytvorením stoličky má svoj pôvod v mojom osobnom príbehu, ktorý je poznačený hyperaktivitou a syndrómom ADHD. O neustálom napomínaní, aby som v pokoji sedela som počúvala počas celého môjho detstva. Z tohto dôvodu som chcela navrhnúť niečo, kde moja energia môže byť využitá pozitívnym spôsobom.

Moov Chair
ZDROJ | Nathalie Teugel

Senzory sú aktivované vo chvíli, keď si na stoličku niekto sadne alebo sa naopak zo stoličky postaví. Moov Chair však motivuje človeka pohybovať sa na stoličke počas celého času. Vytvorená elektrická energia sa ukladá do batérii, ktoré sú spojené s lakťovým operadlom v ktorom sa nachádza USB zásuvka.

Vytvorila som stoličku, na ktorej nemôžete stále nehybne sedieť a kde je nutné sa pohybovať. Kreslo je určené pre ľudí, ktorý nedokážu sedieť pokojne na stoličke, ale musia sa stále vrtieť, poklepkávať nohami a podobne.

Moov Chair
ZDROJ | Nathalie Teugel

ZdrojNathalie Teugel,Designboom

Komentáre k článku