Moment Pro Camera – špičková apka pre mobilných fotografov a kameramanov

ZDROJ | Moment, Inc

Aplikácia Moment Pro Camera je primárne určená pre majiteľov objektívov Moment. Vďaka poslednej aktualizácii však dáva perfektný zmysel aj pre tých, ktorí toto príslušenstvo nevlastnia, no pri fotografovaní a nakrúcaní videa chcú mať každý záber pod kontrolou.

https://youtu.be/DqzDD50l_64

Spoločnosť Moment je známa najmä vďaka objektívom, ktoré sa s použitím špeciálnych obalov prichytávajú priamo na zadný fotoaparát smartfónov rôznych značiek. V portfóliu spoločnosti môžete nájsť štandardné objektívy, trojnožky, filmárske sety a doplnkové filtre. Nič z toho však nemusíte vlastniť, aby ste mohli používať aplikáciu Moment Pro Camera.

Manuálne nastavenia sú v tejto aplikácii prioritou a preto ich budete mať po ruke vždy hneď nad spúšťou fotoaparátu. V posuvnej lište nájdete nastavenia expozície, rýchlosti uzávierky, zaostrenia, vyváženia bielej a hodnoty ISO. V prípade zariadení s teleobjektívom máte v dosahu aj tlačidlo pre rýchle dvojnásobné priblíženie obrazu.

V hornej lište je umiestnené tlačidlo pre aktiváciu blesku, časovača, sekvenčného snímania, tlačidlo pre prepínanie medzi formátmi JPG/HEIC a RAW. Posledné tlačidlo v poradí slúži na aktiváciu špeciálneho snímania pomocou objektívov Moment a väčšina používateľov aplikácie ho zrejme nevyužije, no v tomto momente ho nie je možné v nastaveniach skryť.

Zaujímavou funkciou aplikácie je možnosť oddelenia ostrenia od expozície. Pri bežnom fotení totiž tieto nastavenia ovládate spoločným dotykom, ktorým označíte jednu oblasť pre expozíciu a zaostrenie naraz. V prípade aplikácie Moment však môžete dvojitým dotykom tieto nastavenia oddeliť.

S poslednou veľkou aktualizáciou do aplikácie pribudli takzvané zebrie pruhy, ktoré priamo v náhľade pred vytvorením snímky zobrazujú slabo a príliš silno osvetlené časti obrazu. Novinkou je taktiež zvýraznenie zaostrenia, ktoré pri manuálnom ostrení zvýrazní ostré časti obrazu zelenou farbou.

Podobnú funkciu môžu poznať napríklad aj používatelia aplikácie Halide. Aj v tomto prípade môžete všetky snímky priamo exportovať na úpravu do aplikácie Darkroom.

Pozrite siDarkroom – spoznajte tú najlepšiu aplikáciu na úpravu fotografií

Podobe prepracované je aj prostredie pre nahrávanie videa, kde sa okrem už spomínaných manuálnych nastavení obrazu nachádzajú aj špecifické nastavenia pre video. Jedným dotykom môžete prepínať snímkovanie, rozlíšenie a farebný profil. Samozrejmosťou je aj ukazovateľ dvojkanálového zvuku a farebný histogram. V nastaveniach si môžete upraviť aj dátový dok videa.

Ešte donedávna bola aplikácia Moment bezplatná s možnosťou odomknutia pokročilých funkcií za poplatok. Od poslednej aktualizácie však do aplikácie budete musieť hneď na úvod investovať 3,99/6,99 € (Android/iOS). Ak však viete, že pokročilé funkcie pri fotografovaní či nahrávaní videa využijete, do aplikácie môžete bez obáv zainvestovať. Minimálne v prípade nami testovanej iOS verzie platí, že ide o jednu z najlepších aplikácií pre pokročilých mobilných fotografov a kameramanov na trhu.

Moment – Pro Camera94%

Veľkosť:
64.5 MB
Platforma:
iOS 11.0 alebo novší, Android 7.0 alebo novší
Cena:
6,99 €

Aplikácia Moment Pro Camera prekvapuje bohatou ponukou manuálnych nastavení pre mobilných fotografov a kameramanov. Začiatočníkov však môže odradiť pomerne vysokou cenou bez možnosti bezplatnej skúšky pred kúpou.

Komentáre k článku