Modulárny telefón Google ARA príde už tento rok

ZDROJ | Google

Google počas Google I/O 2016 pre Wired potvrdil niekoľko ďalších, no veľmi dôležitých informácií o svojom dlhoročnom projekte ARA. Modulárny smartfón výrobca začal vyvíjať už pred rokmi, minulý rok sa pritom hovorilo, že sa na trhu objaví ešte tento rok.

Google ARA 3
Pôvodný dizajn Google ARA. ZDROJ | Google

Pozrite siProjekt ARA má novú základnú dosku a bude aj obchod s modulmi

Nebude to ale úplne tak. Tento rok sa Google ARA dostane do rúk developerov. Pre nás ostatných Google vidí reálny predaj až v budúcom roku, teda v roku 2017.

Google ARA je však už plne funkčný prototyp, v ktorom sa inžinieri popasovali s viacerými problémami. Napríklad procesor (so zabudovanou grafikou) a RAM nebudú vymeniteľné vo forme modulov. Tie budú pevné priamo v konštrukcii telefónu.

https://www.youtube.com/watch?v=aWW5mQadZAY

Tým sa však trochu kazí celá myšlienka modulárneho smartfónu, keďže o pár rokov si majiteľ bude musieť aj tak kúpiť nový model s výkonnejším procesorom a RAMkou.

Google ARA 9
ZDROJ | Google

Našťastie ostatne množstvo modulov, ktorými si majitelia budú môcť upraviť smartfón podľa svojich predstaváv. Chýbať by nemalo viacero fotografických modulov, reproduktorov, mikrofónov, presnejších GPS čipov, batérií, rôznych jednoúčelových snímačov a senzorov, ale ani modul s energeticky nenáročným e-ink displejom.

Google ARA 8
ZDROJ | Google

Celkovo má byť na Google ARA vymeniteľných 6 rôznych modulov, resp. bude mať 6 špeciálnych konektorov UniPro pre moduly s dátovým tokom 11,9 Gbit/s. Na vyberanie modulov bude slúžiť buď špeciálny hlasový príkaz alebo tlačidlo na boku. Softvér sa následne postará o bezpečné odpojenie konkrétneho modulu.

Pozrite siModulárna Motorola Ara stále napreduje. Príde aj v podobe klasického telefónu

Google ARA 7
ZDROJ | Google

Google ARA podľa portálu Wired používa až 30% zamestnancov Google. Základom je 5,3″ displej, výkonný procesor a dostatok pamäte RAM. Konkrétnu špecifikáciu si Google necháva zatiaľ pre seba, určite sa ale pred finálnou verziou ešte zmení.

Ak ste developer a chcete Google ARA vyskúšať ešte pred ostatnými, stačí oň požiadať cez web projektu. Koľko ale bude stáť Google zatiaľ nezverejnil.

Google ARA
ZDROJ | Google

ZdrojWired,Google

Komentáre k článku