Modulárny Dragon Drone poukazuje na ďalšie možnosti využitia dronov

ZDROJ | JSK Lab/University of Tokyo

tokijskom laboratóriu JSK vyvinuli modulárny dron, ktorý je vyrobený zo série prepojených modulov. Komponenty dostali študenti darom od fanúšikov. Dragon Drone je zaujímavý tým, že nemá problém pohybovať sa ani v malom interiérovom priestore.

Výskumný a vývojový tím z Tokijskej univerzity postavil unikátny dron, ktorý je zostrojený zo štyroch dronov. Dragon Drone sa skladá z viacerých modulov, pričom každá sekcia má vlastnú sadu dvojitých ventilátorov, aby mohli poskytnúť dostatočný tlak a mohli tak lietať v ľubovoľnom smere.

https://youtu.be/SjsTzWXPBLM

Jednotlivé moduly sú spojené pomocou kĺbov, ktoré im umožňujú sa otáčať a natáčať podľa potreby bez toho, aby ovplyvňovali ostatné moduly. Batéria dokáže dávať potrebný výkon na 3 minúty letu, systém sa ovláda pomocou SDK softvéru Euclid od spoločnosti Intel.

Pozrite siVo Fínsku budú drony od firmy Wing slúžiť ako donášková služba

Aj keď prototyp pozostáva zo štyroch modulov, môže sa ich zapojiť až dvanásť. Dragon Drone dokáže lietať v tvare priamky, štvorca, špirály či v tvare písmena L.

Fan Shi, jeden zo spolupracovníkov tímu JSK, opísal Dragon Drone ako prelom v dizajne hardvéru, ktorý zaujímavým spôsobom spája manipulačnú ruku. „Robot sa zdá byť ideálnou platformou pre leteckú manipuláciu. Už teraz sa teším na ďalšie aplikácie a výskum,“ dodáva. 

Pozrite siDrony dostali medzinárodnú štandardizáciu

Dragon Drone nemá konkrétne uplatnenie, skôr ukazuje na potenciál využitia dronov v interiéri, kde je všetko príliš krehké a príliš blízko. Výskumníci tento robot koncipovali ako lietajúce rameno, ktoré môže meniť tvar a používať ho napríklad na interakciu s okolím. Jeho dva konce totiž môžu slúžiť ako palec a ukazovák na manipuláciu s predmetmi.

ZdrojJSK,Drone U

Komentáre k článku