Mobilný snímač Sony dokáže točiť video pri 1 000 fps!

ZDROJ | Sony

Japonské Sony je preslávené svojimi CMOS snímačmi, ktoré žiaľ lepšie vedia vo svojich smartfónoch využiť konkurenční výrobcovia. Práve Sony predstavilo novú chuťovku, ktorá je schopná natáčať Full HD video s rýchlosťou 1 000 fps. Na čo to bude dobré?

Na veľa vecí. Predstavte si smartfón vybavený novým 19,3 Mpx CMOS snímačom s veľkosťou 1/2,3″, ktorý dokáže natáčať extrémne spomalené videá. V súčasnosti mnohí používajú smartfóny ako náhradu za akčné kamery či dokonca bežné kamery.

Niečo také dokáže napríklad Sony RX100 IV a RX100 V alebo RX10 II, resp. RX10 III. Tie sú však podstatne väčšie a vybavenejšie, ako bežný smartfón s miniatúrnym čipom.

Pozrite si1 000 fps video si užijete aj s ultrazoomom Sony CyberShot RX10 II

Full HD videozáznam z nich je pre internetové použitie plne postačujúci, hoci má svoje nedostatky a hranice. Ak sa podarí Sony dostať nový snímač do masovej výroby, môžeme sa tešiť na smartfón, ktorý z bežnej sekundy videa spraví niekoľko sekúnd.

Ide o záber s rýchlosťou 1 000 fps (resp. 960 fps pre u nás používaný NTSC), ktorý je následne prehrávaný rýchlosťou 15 fps, čo predstavuje 64x spomalenie záberu. Ako to presne bude vyzerať si môžete pozrieť vo videu nižšie.

https://www.youtube.com/watch?v=dFdU-JjypWs

Nový snímač za unikátne vlastnosti vďačí 3-vrstvovej konštrukcii, v ktorej je zabudovaná aj 1 Gb vyrovnávacia pamäť DRAM. Tá pomáha snímaču zachytávať obrovské množstvo dát v priebehu pár sekúnd a až následne ich preniesť cez obrazový procesor do pamäte zariadenia.

Snímač má byť i natoľko vyspelý, že aj počas bežného natáčania videa bude schopný rozpoznať akčnú scénu a natočí ju s 960 fps rýchlosťou.

Bežný 2-vrstvový BSI CMOS snímač (vľavo) a nový 3-vrstvový BSI CMOS snímač (vpravo). ZDROJ | Sony

Okrem vysokorýchlostného snímania videa prinesie však čip aj inú, pre Sony smartfóny bez optickej stabilizácie, potešujúcu vlastnosť – 4x rýchlejšie zachytenie snímky. V praxi by to malo znamenať, že záber odfotíte rýchlosťou 1/40 namiesto 1/10 sekundy.

Čip je pritom schopný spracovať obraz pri 19,3 Mpx rozlíšení za 1/120 sekundy! Zvýši sa tak aj rýchlosť kontinuálneho fotografovania, hoci o tom výrobca mlčí.

ZDROJ | Sony

Samozrejmosťou je aj možnosť natáčania Ultra HD video (3 840 x 2 160 px) pri 60 fps a úplne bežne bez obmedzenia času aj Full HD videá pri 240 fps. Videá s 1 000 fps/960 fps totiž budú určite obmedzené na určitý čas snímania.

Sony nepotvrdilo, kedy sa chystá nový čip uviesť do predaja, takže nie je známe, kedy ho uvidíme v reálnom produkte, resp. produktoch. Japonský výrobca by ale mohol prekvapiť a ukázať ho už v najbližšej vlajkovej lodi, ktorá sa očakáva na blížiacom sa veľtrhu MWC 2017 v Barcelone koncom februára.

ZdrojSony

Komentáre k článku