Mobilný 4G internet je v mnohých krajinách rýchlejší ako Wi-Fi

ZDROJ | OpenSignal

Siete 5G sú ešte stále vo fáze príprav, no už dnes je mobilný internet v mnohých krajinách rýchlejší, ako klasické pripojenie cez Wi-Fi. Do tejto skupiny patrí aj Slovensko.

Mobilný internet sa dlhé roky na pevné a bezdrôtové domáce pripojenie skrátka nechytal. Podľa prieskumu spoločnosti OpenSignal je však jasné, že táto situácia sa už obrátila a to dokonca ešte pred spustením 5G sietí. V 33 krajinách, respektíve v 41 % zo všetkých krajín zapojených do prieskumu, je dnes mobilný 4G internet rýchlejší než domáci internet cez Wi-Fi.

ZDROJ | OpenSignal

V krajinách ako Austrália, Oman, Grécko alebo Česká republika je mobilný internet rýchlejší až o 10 Mb/s. Na Slovensku je mobilný internet rýchlejší tiež, no v priemere iba o 2,3 Mb/s. Všeobecne dokonca nepatríme ani medzi krajiny s najpomalším pripojením. Najpomalší mobilný internet a zároveň aj Wi-Fi má Alžírsko.

ZDROJ | OpenSignal

Pozrite siPríchod 5G by mal znamenať aj príchod skladacích smartfónov

Medzi krajiny s najmenším rozdielom v rýchlosti patrí Maďarsko, Bangladéš, Belgicko a Nórsko. Naopak zrejme nikoho neprekvapí, že Wi-Fi pripojenie je najrýchlejšie má Hongkong, Singapore a Spojené štáty.

ZDROJ | OpenSignal

Samozrejme, Wi-Fi nie je na odchode a to najmä vďaka tomu, že väčšina predplatiteľov mobilných dát je obmedzená mesačným balíčkom. Domáci internet okrem toho nie je ovplyvňovaný pokrytím a vyťaženosťou najbližšieho vysielača. Bude však zaujímavé sledovať, ako sa výsledky podobných prieskumov budú meniť po tom, čo budú vo väčšine krajín spustené 5G siete.

Komentáre k článku