MIT vylepší mapy pomocou satelitných snímok a umelej inteligencie

Vďaka najnovšiemu pokroku vedcov z MIT a QCRI sa vám možno už čoskoro pri jazde cez neznáme miesta nestane, že vás sklamú nepresné mapové podklady vašej mobilnej navigácie. Aj tentokrát v tom má prsty umelá inteligencia.

Navigácia vo vašom smartfóne dnes pravdepodobne vychádza z dát, ktoré boli zozbierané pomocou flotily áut mapovej spoločnosti, alebo aj z komunitných mapovacích nástrojov, akými sú napríklad OpenStreetMap alebo Waze. Ani tieto pomerne flexibilné nástroje však nedokážu okamžite spracovať všetky zmeny v premávke, najmä v redšie obývaných častiach sveta.

ZDROJ | Pixbay

Vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) a Katarského inštitútu výskumu výpočtovej techniky (QCRI) preto vytvorili nový model tvorby mapových podkladov, ktorý stavia na umelej inteligencii a satelitných snímkach. Umelá inteligencia dokáže automaticky analyzovať satelitné snímky a rozpoznať nielen cesty, ale aj jednotlivé pruhy, cyklistické pruhy, smery a odbočky na nich.

Satelitné snímky samozrejme nie sú dokonalé a niektoré časti ciest môžu zakrývať stromy, budovy alebo aj mraky. Umelá inteligencia s názvom „RoadTagger“ však dokáže predpovedať, aký typ cesty a aký počet pruhov sa pod vizuálnou prekážkou pravdepodobne nachádza.

Pozrite siPrečo sa ma autá v Audi A6 Allroad s výbavou za vyše 40 000 € báli?

RoadTagger dokázal v dvadsiatich amerických mestách označiť jednotlivé pruhy na cestách so 77 % presnosťou a predpovedať typ cesty s až 93 % presnosťou. Vedci pritom môžu umelú inteligenciu neustále zlepšovať, pričom už teraz plánujú naučiť ju rozpoznávať aj parkoviská a cyklistické cesty.

QCRI má ambíciu aplikovať RoadTagger do praxe práve v domácom Katari, kde je presnosť mapových podkladov podľa slov vedcov na veľmi zlej úrovni. Keďže Katar už o dva roky očakáva nával turistov vďaka organizácii Majstrovstiev sveta vo futbale, vylepšenie máp aj takýmto spôsobom je určite vítané.

ZdrojMIT

Komentáre k článku