MIT má nový dizajn miniatúrnej umelej inteligencie. Vojde na čip v smartfóne

ZDROJ | Gerd Altmann/Pixabay

Vedci z MIT popísali nový typ umelej synapsie mozgu ponúkajúci lepší výkon v porovnaní so súčasnými verziami. Okrem toho je ho možné kombinovať až v desiatkach tisícoch na jedinom čipe menšom ako gombička na košeli.

Tieto synapsie sa nazývajú memristory (memory resistor – pamäťový rezistor) a práve vďaka nim by sme mohli mať stále po ruke malé „mozgy“ s umelou inteligenciou, ktoré dokážu fungovať bez cloudu, internetu a superpočítačov.

Svoje zistenia opísali vedci v článku zverejnenom v Nature Nanotechnology. Opisujú v ňom test čipu, v ktorom vytvorili obrázok štítu Captaina America. Obrázok bol v odtieňoch sivej. Vyrovnali každý pixel v obraze s príslušným memristorom v čipe. Potom modulovali vodivosť každého memristoru, ktorý mal relatívnu silu k farbe zodpovedajúceho pixlu. Čip vytvoril rovnako ostrý obraz štítu, bol schopný zapamätať si obraz a veľakrát ho reprodukovať v porovnaní s čipmi vyrobenými z iných materiálov.

Pozrite siVedci z MIT vyvinuli systém, ktorý monitoruje využívanie domácich spotrebičov

Zatiaľ ide o malé pokusy, výsledky sú napriek tomu pozoruhodné. Skupina inžinierov verí, že vývoj takýchto čipov môže neskôr priniesť malé zariadenia s AI, ktoré si poradia aj s naozaj zložitými výpočtovými úlohami, ktoré dnes zvládnu len superpočítače.

„Sieť umelých synapsií doteraz existuje ako softvér. Snažíme sa stavať skutočný hardvér neurónovej siete pre prenosné systémy umelej inteligencie,“ vysvetľuje Jeehwan Kim, docent strojárstva na MIT. Predstavte si pripojenie neuromorfného zariadenia ku kamere vo vašom aute a nechať ju rozpoznať svetlá či objekty a okamžite sa rozhodovať, bez nutnosti pripojenia k internetu.“

ZDROJ | Gerd Altmann/Pixabay

Na rozdiel od tradičných tranzistorov, ktoré dokážu prepínať len medzi dvoma stavmi (0 alebo 1) a tvoria základ počítačov, memsistory ponúkajú stupnicu hodnôt, rovnako ako ľudský mozog. Tiež si dokážu tieto stavy zapamätať, aby mohli opakovane vytvoriť ten istý signál pre ten istý prijatý podnet viackrát.

Väčšina umelých mozgových synapsií, memristorov, používa striebro. Kimov tím ich vyrobil zo zliatiny striebra a medi zmiešanou s kremíkom. Práve meď sa totiž ukázala ako ideálny prvok schopný viazať striebro aj kremík. Vďaka znalostiam z metalurgie sa im podarilo umiestniť na milimeter štvorcový kremíkový čip s desiatkami tisíc memristorov.

MIT nie je jediné laboratórium, ktoré pracuje na vývoji neuromorfných čipov. Vedľa nich stojí silná konkurencia, ako je Apple, Google, Intel, Microsoft, NVIDIA alebo Samsung.

ZdrojMIT,Nature Nanotechnology

Komentáre k článku