Minibus z 3D tlačiarne vás odvezie sám

ZDROJ | Autoblog

Ako sme vás už informovali, ulice Washingtonu brázdi netradičné vozidlo bez vodiča. Testy autonómnych áut síce už nie sú novinkou, ale v tomto prípade ide o unikát. Olli je totiž elektrický autonómny mikrobus vytlačený na 3D tlačiarni.

Pozrite siTesla má autopilota pre Model S a Model X

Spoločnosť Local Motors, ktorá stojí za jeho vývojom, pritom nie je v 3D tlači automobilov nováčikom. Už na výstave IMTS 2014 v Chicagu vytlačila diely karosérie a skelet elektrického roadsteru Strati, ktoré následne skompletizovala a vytvorila funkčné vozidlo. Celý proces trval vtedy osem dní, z toho samotná tlač si vyžiadala dva dni.

https://www.youtube.com/watch?v=K564rXrlZbc

Pozrite siPrvé „superauto“ z 3D tlačiarne jazdí na plyn

Mikrobus Olli by však Local Motors chcela vyrábať v mikrofabrikách po celom svete, kde by sa diely Olli  dali vytlačiť za 10 hodín a zmontovať za hodinu. Už dnes má firma štyri takéto prevádzky – tri v USA a jednu v Berlíne.

Zámerom Local Motors nie je len výroba autonómnych vozidiel, ale aj snaha prispieť k racionalizácii mestskej a prímestskej dopravy v mestách.

Olli
ZDROJ | Autoblog

Tento 12-miestny elektrický mikrobus však nie je zaujímavý len svojou konštrukciou. Podstatný progres spočíva v samoučiacom sa riadiacom systéme s umelou inteligenciou.

Vďaka spolupráci s IBM získal Olli technológiu IBM Watson Internet of Things for Automotive, ktorá bude pracovať s 30 senzormi priamo vo (či skôr na) vozidle.

Pozrite siAutonómne autá prichádzajú pomaly, ale isto

Vďaka nej dokáže porozumieť aj hlasovým povelom, respektíve priamo z rozhovoru vyrozumie, kam sa chce pasažier dopraviť. Systém  môže s cestujúcimi dokonca počas jazdy konverzovať a vysvetliť aj, ako sám funguje.

Olli-interier
ZDROJ | Autoblog

Olli bude možné privolať pomocou mobilnej aplikácie, podobne ako taxíky Uber, a riadiaci systém bude neustále optimalizovať dráhu jazdy do cieľa.

Prispeje to k znižovaniu dopravnej záťaže. Keďže je systém riadenia autonómny, teda bez vodiča, dokáže samozrejme čítať dopravné značky a reagovať na dopravnú situáciu.

Spočiatku sa bude Olli testovať výhradne vo Washingtone DC, ale do konca roka by sa mali tieto mikrobusy objaviť aj v Miami a v Las Vegas. Local Motors uvažuje aj o testovaní mimo USA, predbežne v Berlíne, Kodani a v austrálskej Canberre.

 

ZdrojIBM

Komentáre k článku