Mikroskopické vozidlá poháňané svetlom?

ZDROJ | Chalmers University of Technology

Vedcom z Chalmersovej technickej univerzity vo Švédsku sa podarilo niečo nevídané a inovatívne. Vytvorili malé vozidlá poháňané svetlom. Vedia ich používať aj na prepravu iných predmetov.

Pozrite siDinosaurí „Google Earth“ vám ukáže, kde bolo vaše mesto pred miliónmi rokov

Daný výsledok vytvorili navrstvením optického metapovrchu na mikroskopickú časticu. Po následnom použití svetelného zdroja sa im darilo pohybovať malými dopravnými prostriedkami.

Výskumná skupina z Chalmerskej technickej univerzity ukázala, ako sa dá aj nesústredené svetlo použiť na riadené manévrovanie mikroskopickými časticami.

Miniatúrne vozidlá majú veľkosť 10 mikrometrov na šírku a 1 mikrometer na hrúbku. Metapovrch je usporiadanie nanočastíc prispôsobených na rôzne nasmerovanie svetla.

Ponúkajú sa tu nové možnosti použitia v pokročilých komponentoch pre optiku, ako sú fotoaparáty, mikroskopy a elektronické displeje.

Vedci zobrali mikroskopické vozidlá, ktoré nazvali metavozidlá a položili ich na dno misky s vodou. Potom na ne nasmerovali laser. Metavozidlá sa začali pohybovať rôznymi smermi.

Teplo generované svetlom v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. Úpravou intenzity svetla dokážu ovládať pohyb a rýchlosť týchto metavozidiel, a to dokonca s vysokou presnosťou.

ZDROJ | Chalmers University of Technology

Vedci tiež experimentovali s použitím týchto vozidiel ako transportérov. Metavozidlá sa ukázali ako schopné ľahko preniesť predmety vrátane mikroskopických polystyrénových guľôčok. Problém im nerobila ani prachová častica, ktorá je 15-krát väčšia ako samotné vozidlo.

Zatiaľ je všetko iba v testovacej fáze. Nevieme, či sa tento výskum pretaví do niečoho väčšieho alebo ostane len pri pokusoch. Aj tak je to ale ďalší posun vo vede a objavovaní vlastností svetla.

Pozrite si20 naj zliav tohto týždňa s priemernou výškou až 58,1%

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku