Microsoft predstavil Xbox Series X, je koniec špekuláciám o Project Scarlett

ZDROJ | Microsoft

Detailného odhalenia sme sa síce nedočkali, no aspoň vieme, že Microsoft pracuje na najnovšej generácii Xbox, ktorý pripomína desktop počítač a nesie názov Xbox Series X.

Počas hráčskeho sviatku The Game Awards Microsoft predstavil najnovšiu generáciu hernej konzoly Xbox. Nejde však o očakávaný Project Scarlett. Najnovšia generácia Xbox nesie názov Series X a do predaja má prísť počas Vianoc 2020.

Nová herná konzola pripomína desktopový počítač. Tento tvor vraj umožnil Microsoftu zapracovať 4-násobne vyšší výkon v porovnaní s Xbox One X. Zároveň má byť Series X najtichším, z doteraz známych Xboxov. Konzolu budete môcť uložiť vertikálne aj horizontálne. Podľa odhadov je Series X rovnako široká ako Xbox One, avšak približne 3-krát dlhšia.

Prekvapením je, že najnovšia herná konzola nesúca logo X bude mať zrejme stále diskovú mechaniku. O tom, že hry budú dostupné už len digitálne sa hovorilo takmer s istotou. vbyvenosť pre cloudové riešenia má byť však prvoradá. Čo je ale potvrdené je, že sa najnovšej generácií hernej konzoly bude môcť hrať všetky hry z predošlých Xboxov.

Spolu so Series X bol predstavený tiež nový ovládač. Ten má byť prepracovaný tak, aby vyhovoval väčšej mase ľudí. V strede je umiestené tlačidlo Zdieľať, pomocou ktorého sa dajú robiť buď screenshoty z hry alebo krátke klipy, nechýba aktualizovaný D-pad, ktorý vychádza z ovládaču Xbox Elite Series 2. Ovládač je, samozrejme, kompatibilný s Windows 10 a s Xbox One. Bude súčasťou balenia Series X.

Medzi prvými titulmi pre Xbox Series X majú byť Senua’s Saga: Hellblade II, pokračovanie Theory’s Hellblade: Senua’s Sacrifice, a Halo Infinite.

Xbox Series X sľubuje kvalitu obrazu 4K pri 60 snímkoch za sekundu, avšak dostať by sme sa mohli až na 120 snímkov za sekundu. V prípade potreby bude k dispozícií aj funkcia variabilnej obnovovacej frekvencie, VRR. Neskôr by malo pribudnúť aj 8K. Srdcom konzoly bude procesor Zen 2 s architektúrou RDNA navrhnutou spoločnosťou AMD. Microsoft sľubuje najnovšiu generáciu ray tracing.

Series X je ďalším krokom k tomu, aby sme zo slovníka mohli definitívne vypustiť slovíčko „loading…“. Microsoft má patentovanú technológiu VRS, Variable Rate Shading, ktorá v novom Xboxe sa mozrejme nechýba a dokáže z použitej grafiky vytiahnuť neočakávaný výkon. O absolútnu plynulosť sa majú postarať SSD disky najnovších generácií. Softvérovo ďalej poprorujú plynulosť hrania ALLM a DLI.

V tomto momente je to všetko, čo Microsoft o novej hernej konzole prezradil. Na presný dátum, detailnejšiu špecifikáciu a najmä cenu si tak musíme ešte počkať. Isté je, že Microsoft má dosť času na postupné vypúšťanie informácií. Aspoň teda vieme ako sa konzola bude volať a ako vyzerá.

Zdrojxbox.com

Komentáre k článku