Microlino, plne elektrická Isetta zo Švajčiarska ide do predaja

Švajčiarska spoločnosť Micro Mobility po viac ako 2 rokoch ide konečne spúšťa predaj Microlina. Miniatúrny elektromobil silne inšpirovaný legandárnym BMW Isetta s dverami vpredu bude ale extrémne drahé mini autíčko. Na druhej strane mu pomôžu dotácie.

https://www.youtube.com/watch?v=0ax1kzoQwug

Microlino je produktom dvoch bratov – Olivera a Merlina Ouboterovcov. Základ pre vytvorenie spoločnosti doslova na kolene im poskytol otec, ktorý v správnom čase začal s elektrickými kolobežkami.

V spolupráci s talianskym výrobcom Tazzari tak Microlino bude vyrábať rovnomenné mini autíčko do mesta. Mimo mesta sa veľmi neoplatí, jeho maximálka je 90 km/h. Na druhej strane je tak malé (2,4 m), že sa zmestí na parkovacie miesto aj po šírke, resp. dĺžke, podľa toho ako sa na miesto pozeráte.

ZDROJ | Micro Mobility

V neveľkých útrobách auta je 15 kW elektromotor z vysokozvdvižného vozíka s krútiacim momentom 110 Nm. Zrýchlenie je len 5 sekúnd, no na 50 km/h. Spolu s batériou mu dovoľuje na jedno nabitie prejsť 120 – 215 km v závislosti od batérie. Pre mestskú premávku úplne stačí. Navyše za 4 hodinky sa batéria nabije doplna. Výrobca hovorí, že za takéto nabitie zaplatíte zhruba 1,50 €. To znie už podstatne lepšie a určite lepšie, ako jeho predajná cena.

ZDROJ | Micro Mobility

Tá má byť v základe až 12 000 €, čo je oproti pôvodnej ohlásenej cene v roku 2016 o niekoľko tisíc viac. Na druhej strane cenu ale môže slušne znížiť dotácia zo strany štátu. U nás je to 5 000 €, no v iných krajinách Európy sú bonusom bezplatné diaľnice, bezplatné parkovanie v mestách apod.

Batéria môže mať 8, alebo 14,4 kWh, nabíja sa z bežnej 230 V zásuvky. Batožinový priestor má objem 300 litrov. Samotné autíčko je koncipované pre dvoch. Keďže jediné dvere sú vpredu a výrobca chcel ušetriť kde sa dalo (hlavne na hmotnosti), vetranie je riešené cez otváraciu strechu.

ZDROJ | Micro Mobility

Celková hmotnosť vozidla aj baz batérie je 450 kg, resp. 513 – 571 kg s batériami. V každom Microline je pritom malá elektrická kolobežka Micro Scooter.

V predaji bude niekoľko farebných verzií s vtipnými názvami ako Zurich Blue, Paris Mint, Amsterdam Oragne, London Grey, ale aj Gotham Black, Vienna White, Milano Red a Barcelona Brown.

ZDROJ | Micro Mobility

Výrobca chce ešte tento rok vyrobiť a predať 100 vozidiel. Vo výrobnej hale neďaleko Zurichu ale vedia vyrobiť 1 500 – 2 000 vozidiel ročne. Ak bude o Microlino enormný záujem, výrobca vie produkovať 10 000 vozidiel ročne.

https://www.youtube.com/watch?v=EedzVoKoHdw

ZdrojMicro Mobility

Komentáre k článku