MeshTalk spojí smartfóny aj bez mobilnej siete, Bluetooth alebo Wi-Fi

ZDROJ | Oppo

Spoločnosť Oppo predstavila novú komunikačnú technológiu MeshTalk, ktorá umožní smartfónom vytvoriť vlastnú decentralizovanú sieť s dosahom 3 km.

Pripojenie cez mobilnú sieť, Wi-Fi alebo Bluetooth dnes považujeme za samozrejmosť. Stále sa však na svete nájde mnoho oblastí, kde nemá ani jedna z týchto technológií dosah alebo je dostupná sieť skrátka preťažená.

Pozrite siOppo ukázalo selfie kameru zabudovanú do displeja, príde čoskoro

Spoločnosť Oppo chce tento problém vyriešiť novou technológiou MeshTalk, ktorá v podstate premení smartfóny Oppo a ďalšie zariadenia s touto technológiou na vysielače opakovače signálu. Väčšina zariadení by mala pri napájaní z batérie vydržať vysielať MeshTalk sieť zhruba 72 hodín.

ZDROJ | Oppo

Komunikačná technológia dokáže prenášať dáta až na vzdialenosť 3 kilometrov. Oppo plánuje túto vzdialenosť postupne predlžovať a zároveň znižovať spotrebu energie, aby príliš nezaťažovala batérie v smartfónoch.

Ideálnym scenárom na použitie MeshTalk sú veľké športové a kultúrne podujatia, kde zvyčajne dochádza k preťaženiu siete, v oblastiach mimo pokrytia bežným signálom. Takáto sieť je úplne bezplatná, čo by znamenalo aj bezplatné textové správy a volania.

Pozrite siČo je to Apple Pay, ako službu nastaviť a ako pomocou nej platiť?

Podobnú funkciu v podstate ponúka aj niekoľko mobilných aplikácií, ktoré využívajú bezdrôtovú technológiu Bluetooth na textovú komunikáciu na miestach, kde nie je dostupná mobilná sieť.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa technológia MeshTalk objaví v prvých zariadeniach. Aby však dávala zmysel aj v praxi, museli by ju začať využívať aj ostatní výrobcovia mobilných zariadení. To však nebude také jednoduché, keďže technológia využíva proprietárny čip, ktorý navrhlo samotné Oppo.

Kým teda z technológie MeshTalk nevznikne univerzálny štandard, v našich končinách s nízkym podielom smartfónov Oppo ju zrejme tak skoro neuvidíme.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku