Mercedesy triedy S a E získajú nový systém. Môže zachrániť životy!

Asistenčné systémy moderných automobilov sú inteligentné a často reagujú pohotovejšie ako sám vodič. To by mal byť, mimochodom, jeden z ich hlavných zmyslov. Pomáhajú pri parkovaní, navigácii a v rôznych dopravných situáciách,  kde včasným upozornením na kritickú situáciu môžu zabrániť kritickým kolíziám.

Mercedes-Benz S

Ako informovala automobilka Mercedes-Benz, nové automobily triedy S a E (postupne aj ďalšie triedy vozidiel) dostanú do výbavy prvý asistenčný systém, ktorý dokáže účinne varovať vodiča pri vjazde do protismeru na diaľnici, alebo v jednosmernej ulici. Systém bude spočiatku funkčný na nemeckých cestách, neskôr aj v iných krajinách.

Tip: Nová trieda S je o inteligentnej bezpečnosti

Nový asistent sledovania dopravných značiek Mercedes-Benz pri rozpoznaní dopravných značiek zakazujúcich vjazd upozorní vodiča akusticky aj vizuálne, ak sa nedopatrením vydá na nesprávnu cestu a svojou jazdou v protismere ohrozuje cestnú premávku. Značky sleduje kamera systému umiestnená za čelným sklom a vyhodnocuje ich palubný počítač. Ten dáva upozornenia vodičovi na základe  údajov kamery a navigačného systému. Vodiča na nebezpečenstvo upozornia tri hlasné výstražné tóny a červený symbol zákazu vjazdu rozsvietený na displeji.

Na ďalšie zvýšenie spoľahlivosti systému elektronika Mercedes-Benz porovnáva údaje kamery s údajmi navigačného systému. Platí to aj pre ďalšie funkcie nového asistenta sledovania dopravných značiek z dielne Mercedes-Benz. Medzi ne patrí rozpoznávanie a indikovanie obmedzení rýchlosti a zákazov predbiehania, ako aj príslušných značiek upozorňujúcich na koniec týchto obmedzení. Pri zlej viditeľnosti (v hmle, alebo za hustého sneženia) systém oznámi vodičovi, že je „dočasne nedostupný“.

Mercedes-Benz asistent

Tip: MyKey – keď je auto múdrejšie ako vodič

Nedopatrením, nepozornosťou, stratou koncentrácie pri hustej premávke, či komplikovaným priebehom cesty sa iba na nemeckých cestách ocitne podľa automotoklubu ADAC ročne v protismere až 2 800 jazdcov. Len počas štvrtého štvrťroku 2012 prišlo o život v dôsledku takejto jazdy až 25 osôb (po kolízii s vodičom jazdiacim v protismere). Podľa štatistiky sa len na nemeckých cestách ocitne denne v protismere približne sedem vodičov. Nový asistenčný systém bude preto možno nenápadným, ale dôležitým príspevkom k bezpečnejšej jazde na cestách.

Foto: Mercedes-Benz