Mercedes Maybach bude mať futuristické svetlomety s projektormi

Autosalón Geneva Motor Show je v plnom prúde a výrobcovia predstavujú novinky. Mercedes svetu ukázal svoje moderné svetlomety, ktoré vedia informácie premietať na vozovku.

Svetlá v automobiloch si prešli svojou cestou. Od halogénov, cez denné LED svietenie až po xenóny a neskôr bixenóny. Rôzne technológie im pomáhajú osvetľovať vozovku čo najlepšie, prepínať medzi stretávacími a diaľkovými svetlami automaticky či zatáčať spolu s volantom.

ZDROJ | Daimler

Spoločnosť Daimler, pod ktorú patrí aj nemecký výrobca Mercedes, teraz prináša do tohto segmentu ďalšie inovácie. Technológia s názvom DIGITAL LIGHT má zaliať cestu svetlom bez oslňovania vodičov idúcich oproti. Novinka má mať ešte vyššiu presnosť ako MULTIBEAM LED.

ZDROJ | Daimler

V každom svietidle sa nachádza čip, ktorý sa stará o viac ako milión mikro reflektorov. Senzory a kamery zachytávajú zmeny vozovky počas celej cesty a podľa spoločnosti sa tak svetlá vedia prispôsobiť danej situácii v priebehu milisekúnd. Samozrejme im nechýba nastavenie intenzity svietenia aj natáčanie. Funkcia sa aktivuje pri rýchlosti 30 a viac km/h.

Pozrite siMercedes chce so svojím infotainmentom nahradiť v aute smartfón

ZDROJ | Daimler

Najväčšou zaujímavosťou je však prepojenie s informačným systémom vozidla. Reflektory v tomto prípade vedia na ceste vytvoriť obrazce v HD kvalite, ktoré môžu vodiča upozorniť napríklad na nedávnu značku alebo dokonca šípkou poukázať na chodca na krajnici. V prípade, že teplota klesne pod 5 stupňov sa na vozovke zobrazí výstraha o poľadovici.

ZDROJ | Daimler

Ak vás nová technológia oslovila, určite nie ste sami. Horšou správou je, že tieto svetlomety budú dostupné len pre malú skupinu majiteľov, ktorí v prvom rade investujú do modelu Mercedes-Maybach S-Class. Tí sa budú z nových svetiel tešiť už v prvej polovici tohto roka, kedy sa DIGITAL LIGHT dostanú medzi širšiu verejnosť je zatiaľ otázne.

ZdrojDaimler

Komentáre k článku