Mercedes EQA prichádza na Slovensko, motoristov príjemne prekvapí

ZDROJ | Mercedes-Benz

Už v januári sme vás informovali o novinke Mercedes-Benz EQA, elektrifikovanej verzii väčšieho modelu GLA. Onedlho sa začne predávať aj u nás, poďme sa teda pozrieť na to, čo táto novinka s nezameniteľným dizajnom prináša.

Na úvod bude k dispozícii EQA 250 so štartovacou cenou 51 708 eur. Ide o naozaj vynikajúcu cenu pre značkové kompaktné SUV. EQA 250 má 140 kW výkon, krútiaci moment 375 Nm, spotrebu 19,1 až 17,7 kWh/100 km a dojazd do 426 km (WLTP). Na stovku zrýchli za 8,9 sekundy, maximálka je obmedzená na 160 km.

ZDROJ | Mercedes-Benz Slovakia

Kapacita dvojvrstvovej lítium-iónovej batérie je 66,5 kWh s maximálnym napätím 420 V a nominálnou kapacitou 190 Ah. Je umiestnená v špeciálne vyvinutom ráme z extrudovaných častí. Ochranný kryt akumulátora dokáže účinne ochrániť pred prepichnutím.

Pozrite si7 postrehov z nového plug-in hybridu Mercedes-Benz GLA 250 e

Mercedes EQA 250 môžete nabíjať aj z domácej zásuvky. Odporúčame však použiť wallbox. AC prúdom s výkonom 11 kW nabijete vozidlo z 10 % na 100 % za 5 hodín 45 minút. Vďaka verejným rýchlonabíjacím staniciam môžete elektromobil nabíjať výkonom až do 100 kW. Čas nabíjania DC prúdom s výkonom 100 kW je veľmi slušných cca 30 minút (z 10 % na 80 %).

ZDROJ | Mercedes-Benz Slovakia

Služba Mercedes me Charge ponúka v súčasnosti najväčšiu sieť nabíjacích staníc na svete. V Európe má viac ako 200 000 nabíjacích miest. Vďaka balíku IONITY, ktorý je súčasťou 39U na jeden rok, môžete na týchto rýchlonabíjačkach nabíjať za zvýhodnenú cenu 0,29 eur/kWh.

Infotainment MBUX dostal integrovanú navigáciu Electric Intelligence. Tá má zabezpečiť bezproblémovú jazdu s dôrazom na zobrazovanie nabíjacích staníc. Je schopná dynamicky reagovať na zmeny, napríklad v hustej premávke, alebo pri zmene štýlu jazdy. Navigácia navyše berie do úvahy aktuálne počasie a topografiu – prvky, ktoré majú veľký vplyv na dojazd elektromobilu.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Nájdete tu technológie, ktoré poznáme z predchádzajúcich Mercedesov, napríklad možnosť prednastavenia teploty vo vozidle pomocou appky Mercedes me alebo cez infotainment MBUX, aktívne držanie v jazdných pruhoch, brzdového asistenta či Distronic.

Pozrite siEQA – elektrické GLA-čko s dojazdom viac ako 400 kilometrov

Sériovo dodávané tepelné čerpadlo je súčasťou inovatívneho teplotného manažmentu. Vďaka mnohým prvkom, ako je využívanie odpadového tepla z elektrického pohonu, je systém navrhnutý na vysokú efektívnosť a tým pádom aj na vysoký dojazd.

ZDROJ | Mercedes-Benz Slovakia

„Nový elektrický model EQA predstavuje vstupnú bránu do sveta elektromobility značky Mercedes-EQ. Bude ponúkať širokú paletu modelov s výkonmi od 140 až po 200 kW, s náhonom na predné či na všetky kolesá. V budúcnosti prinesieme mimoriadnu verziu EQA s dojazdom viac ako 500 kilometrov (podľa WLTP),“ povedal Robert Hatala, vedúci predaja.

Čerešničkou na torte je špeciálna uvádzacia verzia Edition 1, ktorá bude k dispozícii iba počas prvého roku po uvedení EQA na trh. Mercedes-Benz EQA 250 sa na Slovensku začne predávať 9. apríla 2021. Spomínaná cena sa bude dať znížiť vďaka štátnej dotácii.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku