Mercedes-Benz Vision URBANETIC dokáže meniť tvar podľa potrieb

ZDROJ | Mercedes-Benz

Daimler, materská spoločnosť automobilky Mercedes-Benz predstavila nový koncept vozidla budúcnosti. Vision URBANETIC je elektromobil, ktorý je schopný meniť tvar karosérie podľa toho, aké potreby má jeho majiteľ, resp. používateľ. Vision URBANETIC má slúžiť aj na hromadnú dopravu.

https://www.youtube.com/watch?v=QnFvPCDj6UI

Mercedes-Benz Vision URBANETIC je ukážkou toho, ako si Daimler, resp. Mercedes-Benz predstavuje dopravu budúcnosti. Má ísť o jednu platformu s elektrickým pohonom, ktorej kabínu bude možné meniť podľa potrieb. Logicky, nie za chodu, ale zjavne v akýchsi garážach.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Zároveň bude plne autonómny, takže nebude potrebovať ani volant a ani šoféra. Platforma sama o sebe má byť tiež schopná samostatnej jazdy. To sa hodí napríklad v prípade poruchy, kedy nová platforma príde k tej pokazenej a vystrieda ju.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Vision URBANETIC môže byť napríklad mikrobusom pre 12 ľudí, ale aj malou dodávkou, do ktorej sa zmestí 10 europaliet (prázdnych). Cieľom Vision URBANETIC je aj oslobodenie firiem od nutnosti nákupu dvoch rôznych vozidiel. Takto si kúpia platformu, na ktorú budú v prípade nutnosti vedieť pripevňovať rôzne druhy kabín.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Koncept dopravy budúcnosti ale obsahuje nielen samotné vozidla Vision URBANETIC, ale celý systém. Vozidlá majú byť prepojené, obsluhovať ich bude umelá inteligencia, ktorá bude vyhodnocovať dopravu a potreby ľudí v nej. Na základe toho napríklad budú vany s tovarom jazdiť skoro ráno, pred dopravnou špičkou apod.

Kompletnú prezentáciu z Kodane si môžete pozrieť na videu:

https://www.youtube.com/watch?v=JQqjwABrulA

ZdrojDaimler

Komentáre k článku